Torte Zebër

Torte Zeber
Perberesit:
4 veze
1 gote uji sheqer
1 gote vaj
1 gote qumesht
2 gota miell
2 luge kakao
1 pluhur paste
1 sheqer vanile

Pergaditja:

Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te permillet.Pastaj tundim vezet me sheqer dhe sheqervanile derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj shtojme vajin,qumshtin dhe miellin e perzier me pluhur paste (pecive,plhur per pjekurina,bakin) dhe perzihet ngadale qe te mos bie masa e brumit.Pastaj kete brum e ndajme ne dy pjese ku njeres i shtojme kakaon dhe e perziejme mire .Pastaj fillojme te qesim brumin ne kallep nga tri luge brum duke filluar nga mesi i kallepit(tepsise) dhe pastaj tri nga e kafta dhe keshtu derisa te hargjohet masa. Duhet pasur kujdes qe kallepi gjat mbushjes me brum te mos tundet qe most e perzihen brumerat dhe piqet ne temperature 180 per 40 minuta.
Pas pjekjes e sheqerosim me sheqer pluhur.
Ju bëftë mirë!

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME