Speca të Djegës Turshi

Speca të Djegës Turshi

Perberesit:

  • 250 gr speca te vegjel
  • 2 f. caji uthull e bardhe
  • 2 thelpij hudhra te plota
  • 1/2 f.caji v. ulliri
  • 1 l. supe kripe
  • 1 l. supe piper(me ngjyra mundesisht)
  • 1 vazo qelqi gjysem litroshe e sterilizuar

Gatimi:

Zgjedhim speca te vegjel dhe me nje thike i coptojme ne vende te ndryshme.
I hedhim ne vazo , shtojme kripen e i i mbulojme me uthull. Duhet te mbulohen plotesisht.
Hedhim hudhrat e specat. Ne fund shtojme vajin.
E mbyllim mire vazon dhe i leme specat turshi per 3 jave.
Me vone mund ti perdorim. /art& fantazi ne kuzhine

Ju befte mire!

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME