Qysh me shëru aneminë në mënyrë natyrale?

1.Hurmë njëqind gramë hurma përmban 0,90 mg hekur.

Konsumimi i rregullt i hurmës do të rrisë hemoglobinën në trup dhe do e ndihmojë aneminë.

 Hurma është e pasur edhe me kalcium, bakër, magnez dhe mangan.

Këto minerale ndihmojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

anemi 4

 

2.Mollat përmbajnë hekur dhe komponentë të tjerë që rrisin nivelet e qelizave të kuqe në gjak.

Ti shtoni panxhar mollës do të përforconi efektin e saj pasiqë përmban fibra, potasium dhe acid folik.

Përgatiteni këtë duke tharë panxharin dhe duke ia heq lëvozhgën.

Përziej panxharin me lëngun e mollës.

anemi 2

3.Spinaq kjo bimë e gjelbër është e pasur me vitaminë A, E, C dhe B9, përmban minerale si hekuri dhe kalciumi.

Të hani një tas me spinaq në ditë, do e shëroni aneminë.

Ju konsumoni rreth 3,2 mg hekur vetëm nga gjysma e tasit, i cili përmban edhe acid oksalik që ndikon në aftësinë e trupit për të absorbuar hekurin.

anemi 3

4.Majdanozi është një burim i shkëlqyer i hekurit.

Një lugë majdanoz të tharë përmban rreth 5,5 mg hekur.

Kjo sasi e vogël mund të japë sasinë e nevojshme që trupit i nevojitet në një ditë.

Majdanozi gjithashtu është i pasur me vitaminë C, kjo gjë mund të luftojë disa nga simptomat e anemisë.

anemi 1

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME