Qysh me përgaditë krelanë me duça?

Përbërësit:

  • 1 kg miell
  • 200 gram margarinë
  • 1 lugë kripë
  • Djathë
  • Ajkë.

Bëhet brumi duke përzier miellin dhe kripën me ujë të vakët, derisa të bëhet një brumë pak më i trashë se brumi për fli.

Në tepsi të lyer me yndyrë vendoset me brumi dhe futet në temperaturë 250 gradë.

Pas 10 minutash ulet pak temperatura dhe lihet të pjeket derisa të skuqet në sipërfaqe.

Krelana e nxehtë imtësohet me lugë, e pastaj me duar.

Gjalpi i nxehtë hidhet me lugë mbi duçat e krelanës.

Shtohet edhe ajka e djathi dhe futet në furrë për  10 minuta të tjerë.

krelane

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME