Qysh me përgaditë kifle me kungull?

Përbërësit:

  • 700 gram miell
  • 500 gram kungull
  • 200 ml qumësht
  • 1 lugë tharm buke
  • 2 lugë sheqer
  • 1 pecivë
  • Kripë
  • 2 vezë
  • 250 gram gjalpë.

Pastrohet kungulli nga farat dhe pjeket në temperaturë 200 gradë.

Në qumësht shtohet pak miell, sheqer dhe tharm buke, përzihet mirë dhe lihet që të fryhet.

Kungulli i pjekur pastrohet nga lëkura dhe pjesët e djegura dhe përgaditet një pure.

Kungulli i ftohur përzihet me miell, tharmin e bukës së fryrë, pecivën, një filxhan sheqer dhe një vezë.

Lihet të qëndroj derisa të dyfishohet e pastaj ndahet në 4 pjesë.

Secila pjesë shtrihet në petë të rrumbullakët dhe ndahet në 8 pjesë.

Në secilin trekëndësh vendoset nga një copë gjalpë.

Mbështillet që të fitohen kiflet dhe lyhen me vezë të tundur.

Pjeken në temperaturë 200 gradë.

kungull

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME