Qysh me përgaditë akullore me qokollatë?

Përbërësit:

  • 4 të verdha vezësh
  • 1 gotë sheqer
  • 1 lugë ekstrakt vanille
  • 200 gram qokollatë
  • 1 gotë qumësht
  • 1 gotë e gjysmë kremë për rrahje
  • 1 lugë kakao.
  • akullore me qokollatw 1

1.Në tenxhere vendosni kakaon, qokollatën, qumështin dhe kremën.

Përzieni vazhdimisht derisa të shkrihet qokollata dhe largojeni nga zjarri.

akullore me qokollatw 2

2.Në një enë të thellë përzieni të verdhat e vezës me sheqer.

Shtoni masën e qokollatës dhe përzieni.

akullore me qokollatw 3

3.Vendoseni tenxheren në zjarrë me temperaturë mesatare përsëri për 8 minuta.

Shtoni ekstraktin e vanillës.

akullore me qokollatw 6

4.Vendoseni në një plastikë apo enë për akullore dhe vendoseni në frigorifer për 3 orë.

akullore me qokollatw 4

5.Pasi të jetë ftohur vendoseni masën në mikser, përzieni për 15 minuta, kthejeni në enën për akullore dhe vendoseni në friz derisa të ngrihet.

akullore me qokollatw 5

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME