Qysh Me u Pergadit per Lindje me Joga?

Ushtrimi i Jogas eshte vegel e vlefshme ne parapergaditjen per lindje. Joga ofron udhezim permes praktikimit te frymemarrjes si dhe praktikimit fizik. Kjo mund te ju ndihmoj ne pergaditjen, qendrimin si dhe rikuperimin nga lindja.

Mesohuni me frymemarrjen tuaj. Rregullimi i frymemarrjes eshte qelesi i pergaditjes lindjes. Duke u fokusuar ne frymemarrje, ju inkurajoni trupin tuaj te relaksohet sa me shume qe eshte e mundshme. Rregullimi i frymemarrjes poashtu mund te ju ndihmoj te ulni presionin e gjakut si dhe pulsin.

  • Filloni duke u ulur ne pozite te rehatshme, qofte ne karrige apo kembekryq ne dysheme. Mbyllni syte. Ndjeni rritjen dhe zvogelimin e krahrorit si dhe hapjen dhe mbylljen e belit gjersa merrni fryme.
  • Mesimi i frymemarrjes se thelle mund te ndihmoj trupin te prodhoj oksitine, qe ndihmon ne progresin e punes.
Praktikoni disa pozita. Zgjidheni pozitat qe zgjasin dhe forcojne kembet tuaja, kukat dhe pjesen e brendshme te kembeve. Joga ne shtatzani nevojitet per te vetedijesuar trupin. Nese gjeni ndonje klase per te ushturar Joga, atehere shkoni. Jo vetem qe do te keni lirim fizik, por poashtu mund te krijoni mikesha, me te cilat do t’diskutosh neser per belin tuaj, si dhe rritjen e femijes, se bashku. Gjeni levizje te cilat ju bejne te ndiheni mire. Zgjatjet anash ndihen mrekullueshem.
  • Per disa femra, shtrirja ne toke me shpine bene presion ne vena cava, vena qe kthen gjakun nga kembet ne zemer, duke shkaktuar marramendje, shkurtim te frymemarrjes, si dhe nausea. Nese kjo ju ndodh ju, shmangjuni cdo pozite qe ka te beje me shtrirjen ne shpine.
  • Aq me shume qe rriteni, sensi i balances do te ndikohet. Mos provoni te mbani nje pozite per kohe te gjate.
  1. Mos u tendosni. Ne lindje, eshte e rendesishme te mesoni se si te relaksoheni aq me shume qe eshte e mundshme. Tendosja, edhe ne ushtrime, nuk eshte e mire. Mesohuni te relaksoheni duke marrur fryme ne menyre qe te mbeteni te relaksuar gjate lindjes.
  2. Perfundoni me 20 minuta relaks. Kjo eshte pjesa me e rendesishme qe ju mund te praktikoni per nje mendje/trup te shendetshem. Kjo praktike ndihmon ne uljen e presionit te gjakut dhe pulsit, si dhe eshte mire per kembet e fryra duke zvogeluar stresin. Shtrihuni ne krah, mbyllni syte dhe praktiko frymemarrjen. Nese ju merr gjumi, eshte ne rregull! Ideja eshte qe te relaksoheni sa me shume qe eshte e mundur dhe kete ta mesoni mire ne menyre qe te jeni e qete edhe gjate kontraktimeve. Nese e vereni qe po hutoheni nga mendimet apo zhurma, ktheni vemendjen prape te frymemarrja. Qendroni ashtu 20 minuta apo me shume.
  3. Praktikoni cdo dite, edhe nese keni vetem 5 minuta ne dispozicion per nje frymemarrje te qete. Mbani mend qe kontraksionet zgjasin vetem pak minuta.
  4. Jeni pozitiv. Femrat kane lindur tash e mijera vjet. Ato e kane bere, andaj edhe ju mund ta beni kete!