Qysh Me u be Ekspert i Kompjuterit?

Per me u be nje ekspert per kompjutere ju duhet te kuptoni shumellojshmerine e problemeve te nje kompjuteri. Sigurisht se do te ju marre pak kohe dhe perkushtim, por njehere kur te behesh ‘ekspert’ problemet e pergjithshme te kompjuterit dhe ato me te vecantat nuk do te jene fare problem.. por qysh me u be ekspert ?

Ja hapat se QYSH ME u be ekspert per kompjuter…

1.Nje ekspert per kompjuter duhet te mjeshtroje Softwaren. ( Te filloni me Windows eshte nje afrim ma i madh me PC-ne, edhe me i lehte.
Mesoni se si funksionon Windowsi ne detale. Filloni te punoni me ‘Windows Registry’ )

2.Lexoni per ” Bazat dhe Historine e Gjeneratave te Kompjutereve”

3.Mesoni gjuhen programues ‘C’ ne nje shkalle te konsiderueshme.

4. Mesoni edhe gjuhe te tjera programuese duke filluar prej ‘ Visual Studio 6.0 ‘ e deri ne versionet me te fundit..

5.Pastaj, levizni pak nga ‘Windowsi’ dhe futuni ne ‘Linux’  ( Fedora ose Ubuntu do te ishin zgjedhjet me te mira )

6. Mesoni Skriptimin SHELL konsiderueshem . ( Provoni me i mbajt mend shumicen e komandave)

7. Mesoni Arkitekturen e nje Kompjuteri, bazat e Sistemeve Operative.

8.Edhe kur t’i kryeni t’gjitha kto qe i permendem, do te ishte koha e duhur qe te futeshit ne nje kurs per Hardware te Kompjuterit dhe Rrjetave.

9.Keshtu ju do ta gjeni vet rrugen se si te beheni vertet nje ekspert.

10.Pasi t’i keni mesuar te gjitha keto gjera qe jane permendur ne hapat e mesiperm, ju do te jeni ne gjendje qe te rregulloni
shumicen e problemeve ne Kompjuter dhe do te njiheni si nje ‘ Ekspert i Kompjuterave’ nga rrethi juaj .

 

//Falemnderojme lexuesin tone Mendim Blakaj

 • bibi

  Nese i mson qito nuk je kurfar eksperti veq munesh me i than veti qe di rreth 5% rreth kompjuterit edhe rrjetave ne pergjithsi se kjo bot virtuale osht shum e madhe lol

  • val

   nuk po thot me ja msu veq titujt e qitynev qa jon cek.

 • bibi

  Nese i mson qito nuk je kurfar eksperti veq munesh me i than veti qe di rreth 5% rreth kompjuterit edhe rrjetave ne pergjithsi se kjo bot virtuale osht shum e madhe lol

 • ingdaka

  Me keto qe keni dhene ju ketu nuk mesohen as 5% e jo me te behesh ekspert. Aq me shume si mund te pretendoni te mesojne te gjithe gjuhen “C”, kur kjo eshte nje gjuhe e nivelit te larte mbi te cilen ndertohen sistemet operative. Aq me keq pastaj kur flitet per bash script (linux shell), mos me keto se nuk jane fkale goje!

 • ingdaka

  Me keto qe keni dhene ju ketu nuk mesohen as 5% e jo me te behesh ekspert. Aq me shume si mund te pretendoni te mesojne te gjithe gjuhen “C”, kur kjo eshte nje gjuhe e nivelit te larte mbi te cilen ndertohen sistemet operative. Aq me keq pastaj kur flitet per bash script (linux shell), mos me keto se nuk jane fkale goje!

 • pse qa duhet me dit per me kan ekspert o shok ,ose o morra .ky po thot mi noft komppjuterin e jo boten virtuale
  boll o qito nese i msoni ju dy per ton jenten pjau la koh

 • pse qa duhet me dit per me kan ekspert o shok ,ose o morra .ky po thot mi noft komppjuterin e jo boten virtuale
  boll o qito nese i msoni ju dy per ton jenten pjau la koh

 • muhamed

  mjafton si diqka mu kap per ata qe pelqejn me dit per kompjuterat nese nuk arrijm aq diq me pak do te arrijm egoizmi eshte i till fatmirsisht dija perhapet nga ata qe sposedojn egoizem deri sa egoistat endrrojn diqka tpakt nboten virtuale me qen veq e tyre . nese un jam mjek egoist pacienti nuk dihet te dij ti blej vet barnat do te paguhesha edhe per at udhzim qe do tja beja pacientit.heren e pare kur mu desh ta formatoj pc nuk kisha njohuri per pc me than qe hard disku nuk punon per ta rregulluar duhet ti zevendsohet dhe ne nuk kemi per veq se hard drive te 200gb kushton 60 euro me format ashtu veprova e dija se do te ishte edhe hera e fundit qe dikush do te regulloj pc-en time prej atehere une e mirmbaj vet bile edhe harddiskun qe me than se nuk rregullohet e rregullova. e vetmja qe gje i duhej nje format i thjesht hahha. prej atehere njerze te pa informuar jau rregulloj pc-te pa pages bile as nje here nuk jam paguar per at sherbim , megjithse akoma nuk posedoj rrjet (internet) ne shtepi. nese jau pim gjakun njerzve nuk do te jen ne gjendje te na dalim ne ndihm kur te jemi nevojtar . do te mundohem te jem ekspert per gjerat qe mund te arrij te jem ekspert ne kompjuter nese jo per ekspert per kompjuterin. nese gjuha c eshte e nivelit te lart e mesojm gjuhen jo gjith programimet qe jan bere me at gjuh me gjith at secili e luan rolin e vet ne komentin dekurajus Aq me keq pastaj kur flitet per bash script (linux shell) un mesova diqka me shum kam kerkuar per at dhe e mora pergjigjen nuk gjenden ne windows
  (linux shell)

 • muhamed

  e pergezoj stafin e faqes dhe gjith ata qe kontribojn ne te miren e njerezve ne ket staf .do ndihesha i nderuar te kontriboja diq ketu . ky eshte humanitet kta jan njerz human .kerkoj falje qe komentova per komentuesit nese eshte nxitse e diqkaje te keqe shpresoj te fshihet shpejt komenti im . Jeni mat mirt

Qysh me konvertu një dokument nga PDF në Word përmes “Google Docs”?

Qysh me konvertu një dokument nga PDF në Word përmes metodës “Adobe Acrobat”?