Qysh Me Rrite Metabolizmin Tuaj?

Nese keni vendosur te humbni peshe, atehere menyra me e mire per ta bere kete eshte duke rritur metabolizmin tuaj.

 

Ne fillim duhet te kuptoni se cfare eshte metabolizmi. Ne terma me te thjeshte, me metabolizem kuptojme se ne cfare mase trupi juaj djege kalori. Nuk kane shume persona metabolizem te shpejte. Befasi e madhe eshte se njerezit me peshe te madhe kane relativisht metabolizem te shpejte sepse peshojne me shume, por nese pesha e tyre qendron konstante, atehere metabolizmi i tyre eshte i ngadalshem.

Duhet ngrene pak, mirepo shpesh. Ne pergjithesi njerezit hane me pak kur hane shpesh. Per te rritur metabolizmin tuaj duhet ngrene me shume fruta dhe ndonje gje te shendetshme nese dini per ta rritur metabolizmin. Nuk rekomandohet agjerimi sepse nuk eshte nje menyre per te humbur peshe dhe vetem qe do te ju marre uria dhe me shume.

Pini uje te ftohte. Kur pini uje te ftohte, trupi juaj djeg kalori duke nxehur temperaturen e trupit. Me shume se 90% e reaksioneve kimike ne trupin tuaj ndodhin ne uje, prandaj sigurohuni qe pini nje sasi te duhur te ujit.

Beni ushtrime. Aktivitete te ndryshme djegin sasi te ndryshme e kalorive dhe kjo eshte nje shtese e madhe, por duhet kushtuar kujdes rrahjeve te zemres.