Qysh Me Qene i Shoqerueshem?

Te qenurit i shoqerueshem do t’duhet te jete pune e lehte, mirepo per dike mund edhe t’jete e veshtire. Te qenurit i shoqerueshem eshte e dobishme dhe ju ofron botekuptim me pozitiv per jeten. Lexojeni artikullin percjelles dhe ju mund te beheni personi me i popullarizuar ne qytet!

Qeshni kur i shihni njerezit qe i njihni. Perderisa kaloni pergjate zyreve, apo ne qytet, etj., ju mund te vereni se eshte reagim i natyrshem qe t’shikoni dicka tjeter apo te beni diqka me duart tuaja se sa ta perfillni ndonje te njohur. Provoni me te miren tuaj qe t’shikoni ne drejtimin e tyre dhe t’ju dhuroni nje buzeqeshje te ngrohte ne menyre qe ata te kuptojne se ju kujdeseni per ta.

Mesoni te flisni dicka. Shmangjuni bisedave te sikletshme duke qene te pergaditur te thoni dicka ne momente kur mbizoteron qetesia dhe asnjeri nuk flet. Kjo nuk do te thote te mbani ndonje liber me vete, por tentoni te kujtoni gjera te cilat mund ta nxisin biseden me njerez te ndryshem. Vecanerisht eshte mbreselenese nese ju mbani mend dicka per ndonje bisede qe e keni bere me heret me ate person.

Provoni te flisni per tema pozitive. Askush nuk deshiron te degjoj se sa e tmerrshme eshte jeta juaj, apo cili eshte problemi i fundit i marredhenies tuaj – gjithmone flisni per pjeset me te mira te dites edhe nese eshte dita jote me e keqe. Kjo jo vetem se do t’nxiste biseden, por do t’i bente njerzit rreth teje te kuptojne qe jeni person i ndritshem dhe pozitiv.

Keni sens per humor. Edhe nese nuk ju duket shaka qesharake, provoni te qeshni! Do te vereni se do t’qeshni me shume ne menyre natyrale, dhe kjo do te t’ju gezoj. Mos u beni person prishni atmosferen – mesohu te kenaqesh!

Thyeni vetite negative. Mund mos ta vereni, por vetite e keqija mund t’i afektojne marredheniet tuaja me njerezit. Do te beheni me pak te sinqert me njerezit nese fshiheni pas shprehive te keqija qe ju turperoheni nga to. Do te jete nje ndjenje sikurse keni nje peshe mbi supet tuaja.

 

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME