Qysh Me Qene i Respektuar?

Nese ju deshironi qe te jeni i respektuar nga te tjeret, gjeja qe duhet te mbajme mend eshte se nese respektojme do te na respektojne.

Prezentojeni veten tuaj mire. Beni dush nje here ne dite, vishuni mire, veshja nuk ka rendesi nese eshte e shtrejnte por visheni mire. Kujdesuni per shendetin dhe dhembet tuaj. Buzeqeshja juaj do te shfaqe tek te tjeret se ju e pelqeni veten.

Mbajeni gjuhen tuaj te paster. Thuani gjera pozitive per te tjere, behuni i sinqerte.

Shume njerez do te ju ngacmojne ne pasigurite tuaja. Nuk ka rendesi se cfare ju thone, por ata do te ju ngacmojne se ju jeni me te mire se ta.

Provoni te jeni pozitiv. Gjeni menyra per ti ndihmuar atyre qe kane nevoje ose ndihme per dicka.

Kur mos i ngacmoni te tjeret per dobesite e tyre.

Mos u beni sikur dini gjithcka. Njerzit nuk e vlersojne kur ju beheni sikur dini gjithcka, degjoni mendimet e te tjereve.

Mbani premtimet tuaja. Kur thuani dicka perpiquni qe ta mbani premtimin dhe mos dilni nga fjala e dhene.