Krem Supe me Rukola


Supa krem me rukola,eshte nje menyre shume e shijshme dhe e shendetshme per te filluar vaktet tuaja pasi eshte e lehte dhe mund te konsumohet si e ngrohte ashtu dhe e ftohte.

Perberesit per 4 persona

  • 250gr rukola
  • 1 patate mesatare
  • 1 qepe e vogel
  • 1 thelpi hudher
  • 700ml-1l leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
  • 200ml pana te fresket per kuzhine
  • 50gr feta djathi parmixhano
  • kripe
  • piper
  • pak vaj ulliri
Gatimi:

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira shume holle derisa te zbuten, shtojme lengun e perimeve, patatet e prera ne copeza te vogla (ne menyre qe te gatuhen sa me shpejt) dhe e leme te gjithe supen te zieje per rreth 15 minuta, apo derisa patatet te jene zbutur plotesisht.

Shtojme rukolen e lare duke hequr menjane ndonje gjethe per dekorim, panen e kuzhines dhe e cojme serisht ne vlim per disa sekonda. E kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te formojme nje krem dhe e rregullojme me kripe dhe piper.

E sherbejme ne pjate te zbukuruar me fetat e djathit parmixhano dhe disa gjethe rukola.

Ne stinen e veres, kete supe mund te servirm edhe te ftohte duke shtuar mbase edhe 2 apo 3 karkaleca te vegjel te ziere ne cdo pjate.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME