Tost Francez

Buka dhe vezet jane perberesit kryesore, por ka edhe disa perberes te tjere qe mund te shtohen, mirepo perberesit me te zakonshem jane qumeshti dhe sheqeri.


Perberesit (per 4 persona) :

– 12 rriska buke. Do te ishte mire te jete buke ‘bajat’ sepse do ta thithte perzierjen me mire

– 6 veze

– 3/4 e gotes qumesht

– 1 luge çaji ekstrakt vanilleje

– 1 luge çaji kanelle

 

Gatimi:

– Rrahni vezet

– Shtoni qumesht, vanille dhe kanelle. Perzieni me vezet e rrahura.

– Shtoni rriskat e bukes ne perzierje.

– Ngjyeni buken ne njeren ane deri sa te merr ngjyre kafe dhe veproni njejte edhe me anen tjeter. Po ashtu mund te perdorni nje tigan te zakonshem, ku aty shtoni gjalpe, ne menyre qe tosti Francez te mos ngjitet.

– Sherbeni. Varesisht nga shija individuale, ju mund te sperkatni tostin me sheqer, apo nese keni ndonje ide tuajen, veproni ashtu.

Kjo recete mund te modifikohet shume lehte duke perdorur ereza te ndryshme apo ndonje gje tjeter. Sidoqofte, kohet e fundit ka shume menyra per pergatitjen e ketij ushqimi.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME