Pallaqinka (palepeta)

nutella receta gatimi
Perberesit:

– 5 veze,
– gjysme litre qumesht (ne mungese te qumeshtit vetem uje),
– pak kripe,
– 1 sheqer vanileje,
– 1 filxhan kafeje vaj,
– 400 gram miell.

Gatimi:

Se pari tunden vezet pastaj shtohen: qumeshti, vaji, kripa, sheqeri i vaniles e mielli dhe tunden te gjitha. Tigani per palepete, pasi ngrohet me pare, lyhet me pak vaj. Pastaj, e hedhim pak brume aq sa te krijohet nje pete e holle me trashe si prej 1mm. Palepetet piqen ne te dyja anet. Keshtu vazhdon derisa te harxhohet i tere brumi.

– Palepetat mund te lyhen sipas zgjedhjes: me xhem, me mjalte, me djathe etj. I mbeshtjellim ne forme roleje dhe i vendosim ne pjate.

 • olta

  sa gota miell jane 400 gram

  • adisa

   PO SA LUG MIELL JAN 400 G

   • Ferizaj

    4 Lug T’Makiatos jan 400 gram Adisa

    Hahahah

    • Albin

     Ne munges te sheqer vaniljes mund tiqesim vetem sheqer

 • olta

  pres te me ktheni pergjigje

 • Prishtina

  Falemnderit per receten!

 • antigona

  shum te mira ama a ban edhe receten e trileqes bee?

 • Jona

  Ne vend te vanilje sheqerit a mund ti vem vetem sheqer

 • Nora

  Nkgsf ddfj. Kiyt vkswx bttofev nnzw stb jjobvf

Qysh me përgaditë kifle me bajame?

Qysh me përgaditë krofne me jogurt?