Gulash Hungarez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perberesit per  4-6 persona:

* 1 kg mish viçi (shpatull)
* 3-4 domate të prera hollë
* 150 gr. gjalpë
* 5 patate mesatare
* 4 qepë të prera hollë* 2 thelpinj hudhra
* 1 gjethe dafinë
* 1 lugë gjelle pluhur speci të kuq të ëmbël
* kripë e piper

Gatimi:

1. Prijeni mishin në racione dhe lajeni mirë. Në një tenxhere nxehni yndyrën dhe skuq ni në të mishin, derisa të marrë ngjyrë nga të gjitha anët.

2. Në vazhdim shtoni qepët e prera hollë, hudhrat, dafinën, kripën e piperin. Përzieni dhe gatuani për 5 min.

3. Shtoni në tenxhere domatet e prera në kubikë dhe lëreni gjellën të marrë disa valë. Shtoni patatet dhe mjaft ujë, aq sa të mbulohet gjella.

4. Lëreni të ziejë derisa të zbutet mishi dhe të bëhen gati patatet.

5. Shërbejeni të ngrohtë.

 

Burimi:/telegrafi/