Qysh me përgaditë ëmbëlsirë piramidë?

Përbërësit:

 • 3 vezë
 • 2 filxhanë sheqer
 • 2 filxhane vaj
 • 2 filxhanë qumësht
 • 1 pecivë
 • 8-10 filxhanë miell

Kremi:

 • 1 litër qumësht
 • 125 gram margarinë
 • 2 filxhanë sheqer
 • 3 lugë kakao
 • 1 puding qokollatë
 • 4 lugë miell

+

 • 3 filxhanë qumësht
 • 3 lugë kakao
 • 3 filxhanë
 • sheqer
 • 2 lugë miell.

Perzijme perbersit,shtojme miell gradualsiht derisa te behet nje brum e bute qe punohet me duar.

Brumin e ndajme ne 21 toptha te vegjel te cilet I zgjasim ne forme shkopinjeve deri ne 15 -20 cm secilin.

Ne kallepin per pjekje shtrijme leter per pjekje dhe qesim shkopinjet rradhazi dhe pjekim ne 200 grade per 15-20 minuta.

Nderkohe zijme kremin.

Ne nje ene qesim pak qumesht te ftohet,pluhurin e puinges,kakaon dhe miellin,kurse pjesen tjeter te quemshtit e veme te vloje me sheqerin.

Pasi qumshti vlon shtojme pudingen e tretur dhe perziejme derisa te trashet pudinga.

Ne nje tabak te madhe radhisim 4 shkopinje,lyejme me pudingen e cokollates,pastaj 3 shtkopinje pastaj pudinge dhe keshtu derisa te hargjohet kremi dhe shkopinjet te mbesin ne 1.

Pastaj lyejm me kremin te cilin e kemi bere duke zier qumeshtin,miellin,kakaon, dhe sheqerin derisa te trashet duke perzier vazhdimisht qe most e behet kokerrza nga mielli.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME