Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Përbërësit:

  • 1 paketim biskota me kakao
  • 1 paketim biskota të thjeshta
  • 1 gotë uji lajthi
  • 100 gram margarinë
  • 2 lugë sheqer pluhur
  • 1 gotë qumësht
  • puding
  • qokollatë
  • luleshtrydhe

Në blinder vendosen biskotat dhe lajthitë derisa të bluhen plotësisht.

Vendosen në një enë në të cilën shtohet qumështi, gjalpi dhe përzihet.

Enët e vogla në të cilat do ti shërbejmë ëmbëlsirat i mbëshjellim me folie plastike, në të cilën vendosim gllazurën dhe i lëmë të ftohen në frigorifer.

Pudingun e përgadisim dhe e shtojmë në enët e vogla.

Shtojmë luleshtrydhet dhe presim për 1 orë.

Pastaj vendosim copëza qokollate dhe sheqer pluhur.