Qysh me përgaditë amareta ma bajame?

Përbërësit:

300 gram bajame

300 gram sheqer

3 të bardha të vezës.

Bluhen arrat ne mikser dhe rrihni mire vezet derisa te krijohet nje mase e qendrueshme.

Pasi te bardhat te jene gati i bashkojme me sheqerin dhe arrat e grira.

Perzihen mire.

Ne tepsine e furres shtrojme nje leter alumini dhe me nje luge ndajme dhe vendosim mbi leter masen e qendrueshme qe pergatitem.

Piqen ne temperature te ulet 100 grade per 40 minuta  derisa te jene pjekur mire.

Largoni nga furra.