Akullore me Portokall

Përbërësit:
  • 40 g pana,
  • 250 g sheqer,
  • 6 portokalle,
  • 1 limon,
  • 1 gotë qumësht,
  • 1 gotë e vogël lëng mandarinash,
  • 1 gotë e vogël lëng portokalli.

Gatimi:
Lani portokallet dhe limonin, thajini dhe fërkojini lehtë lëkurat mbi sheqer që të marrë aromë. Ndajini përgjysëm portokallet, shtrydhini, filtrojini lëngun, hidheni në një tigan, shtoni gjithë sheqerin dhe lëngun e limonit, shkrijini në zjarr shumë të dobët duke i përzier. Hiqini, lërini të ftohet shtoni panën, lëngun e mandarinës e të portokallit. Përzjejini dhe vendoseni në makinën e akullores.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME