Akullore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Përbërësit:

  • 300gr shllag krem
  • 200gr qumesht pluhur
  • 600 ml jogurt
  • 300 gr biskota te bluar plazma
  • 3 qese zhelatine
  • 500 gr peme te kohes/dredheza, ose ndonje tjeter
  • 100 gr sheqer

Pergaditja

300 gr shllag kremen e qitni ne 2 dc uje dhe i perzieni me mikser. Ne enen tjeter qitni 600 ml jogurt dhe 100 gr sheqer, 3 qese zhelatine, kete e vendosni ngadale nga qesja ne jogurt dhe tere kohen e perzieni qe mos te behen kokrra ose toptha. Kur masa te jete mire e perzier e qitni ngadale ne masen qe eshte e pergaditur paraprag ne enen tjeter ku eshte i pergaditur shllagu dhe tere kohen e perzieni me mikser. Pasi i keni vendosur te gjitha gjerat e perzieni me mikser edhe 10 minuta. Atehere ja shtoni 200 gr miell pluhur dhe perseri e perzieni, ja shtoni edhe 300 gr biskota plazma te grire dhe perseri mire e perzieni dhe i shtoni pemet sipas deshires dhe ngadale e perzieni me luge druri. Kremin e leni ne frigorifer (friz)me u ngri 3-4 ore .
Ju befte mire!!

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME