Kunguj te Mbushur me Oriz

Perberesit:

  • 1 kg kunguj
  • 1 gote uji oriz
  • 300 gr mish vici i grire
  • 2 kokrra domate
  • 2 kokrra qepe
  • 1 luge salce
  • majdanoz
  • piper
  • menderz(nenexhik)
  • kripe

Pergatitja:
Per te pergatitur mbushjen, Skuqni ne nje tenxhere qepen, orizin, mishin e grire, pastaj shtoni domatet e renduara, salcen, majdanozin, erezat dhe kripen. Kungujt qerohen, lahen, ne qofte se jane te medhenj ndahen per gjysem, i hiqet mesi dhe mbushen me masen e pergatitur me lart. Kungujt e mbushur piqen ne furre per rreth 30 minuta. Siper mund ti hidhni kos me hudher te shtypur.

 

Burimi: recetakuzhine.net