Qysh Me ndi qe po Rritemi?

Duke u rritur, do te ju beje juve te ndiheni shume ndryshe, ju nuk do te ndiheni si femije me, ju do te jeni te pavarur por duke qene i/e rritur  ju do te keni me shume pergjegjesi.

Ndaloni duke kerkuar nga njerzit te tjere per te bere dicka per ty. Kjo mund te tingelloje frikesuese, por kur ju e beni ndonje gje vet ju ndiheni me mire. Ju duhet te mundoheni qe gjerat ti kryeni vete, sepse nje dite nuk do te kete shum njerez per ju.

Ketu nuk ka asgje gabim duke luajtur me kukulla por rrituni. Ndaloni duke u grindur me njerzit qe ju nuk i pelqeni, dhe ndaloni duke thene genjeshtra. Eshte koha qe ju te filloni ta shihni realitetin sepse jeta nuk eshte qe te jeni te popullarizuar. Nje dite ju do te ndiheni keq, por kjo nuk eshte fundi i botes.

Ndaloni duke u menduar vetem per dukjen dhe per vetveten tuaj. Kur ju rriteni ju duhet ta dini se nuk do te shkojne te gjitha gjerat ne rugen tuaj. Ju duhet te jeni falenderues per gjerat qe ju keni sepse nje dite ju mund ti humbni te gjitha, dhe ketu jane shum femije qe nuk kane ushqim, edukim, roba dhe nuk kane pune. Shume njerez e harrojne kete.

Pse nuk provoni ti ndihmoni njerzit qe kane nevoje keshtu qe do te ndiheni me mire dhe atyre do ti ndihmoni.