Qysh Me Ndez Zjarrin Permes Akullit?

Nese ju ndodhe ndonje fatkeqsi, humbeni ne mal, ose rrxohet aeroplani ne nje mal dhe ju shpetoni, dhe mbeteni ne nje mal me bore, nuk keni asgje me vete, vetem rrobat tuaja te veshura, dhe filloni te dridheni nga te ftohtit, nuk keni me cka me ndez zjarr, athere mos i humbni shpresat, sepse permas akullit mundeni me ndez zjarrin…


Si eshte e mundur kjo?!
I vendosni ne toke disa gjethe, dhe druj te thate, dhe e merrni nje akull te pastert, e drejtoni kah djelli. Ne ato momente akulli e luan rolin e llupes, ne t’cilen mbledhet drita e diellit nje pike e cila bene djegjen e gjetheve/drunjeve,letrave etj.

Falenderojme Armend Krasniqi per kontributin ne kete teme.

 • brrao

 • brrao

 • Gzimi

  hej qe edhe ni metod nese nuk keni me qka me ndez zjarrin merni disa dru te thata dhe nje gote me uje dhe gjuani uj ne drt qe i keni ber gati per zjarr dhe do ti shini rezultatet… :P:) Na iku truri me kto kishilla amon.

 • Gzimi

  hej qe edhe ni metod nese nuk keni me qka me ndez zjarrin merni disa dru te thata dhe nje gote me uje dhe gjuani uj ne drt qe i keni ber gati per zjarr dhe do ti shini rezultatet… :P:) Na iku truri me kto kishilla amon.

 • Granit

  nese jena ne mal me bor edhe koha e ftoft perpos qe nuk ka gjethe edhe dru te thate nuk ka as dilli se me pas dilli ish kon koha e mir e nuk na kish ardh ftoft , kshtuqe gjuje ket teori palidhje 😉

Qysh me i ditё pёrfitimet nga llaku i flokёve?

Qysh me përgaditë kremë me aloe vera?