Qysh Me Ndejte te Zgjuar Vone?

Duke qendruar vone ndonjehere ju mund te kenaqeni. Vetem provoni qe me heret te beni pak gjume.

Provoni te pini kafe. Kjo do te ju mbaje pa gjume, dhe ju mund te rini te zgjuar deri vone.

Mbajeni mendjen dhe trupin tuaj aktiv. Kur ju jeni te pergjumshem ju merziteni dhe ju flihet. Luani lojera, degjoni muzike te forte (techno), kerceni ose ecni perreth.

Kur ju vertet nuk mund te qendroni deri vone, vendosni nje alarm per tu zgjuar cdo 5 minuta. Vetem behuni te sigurte se nuk do te ju degjojne antaret e familjes.

Uluni ne nje karige te forte. Kjo do te ju ndihmoje te rrini pa gjume sepse nuk eshte ndonje vend i pershtatshem per te fjetur.

Mos provoni qe cdo nate te qendroni pa gjume.