Qysh Me Ndalu Gjumin e Tepruar?

Ju ka ndodhur qe te vonoheni ne shkolle apo per ne pune? Apo veshtire ju ze gjumi vone, dhe kur ndodh kjo ne mengjes nuk zgjoheni aspak lehte? Ja disa keshilla per ta ndaluar apo perballuar kete dukuri.

gjumi

Pregaditeni alarmin per te u zgjuar ne nje kohe te hershme, kohe qe do ju mjaftonte per te u pregaditur per diten ne vijim, pa u nxituar. Keshtu, trupi juaj do mesohet dhe do krijoj shprehi te zgjohet ne ate kohe, sigurisht, bazuar edhe ne kohen qe do bini ne gjume.

Beni nje dush te ftohte, ju ndihmone shume ne kthjellje.

Hani ushqim te lehte, dhe te shendetshem. Ngarkimi i trupit qysh ne mengjes me yndyre, sheqer, karbohidrate etj. ju vetem qe nuk preferohet dhe nuk eshte i shendetshem, por mund te ju beje diten edhe me te lodhshme dhe te ngadalte.

Mos e sterngarkoni veten me pune. Beni pushime te shkurtera nese eshte e nevojshme, organizoni punen, dhe dilni jashte per ajer te paster nese ndiheni te lodhur.

Beni nje gjume te shkurter(nje sy gjume, apo dremitje) nese eshte e mundshme. Kjo ju ndihmone te freskoni dhe te i jepni energji trupit tuaj per pune pasdite.

Ushtroni. Jo qe eshte mire vetem per ju, por studimet kane treguar se ushtrimet ju ndihmojne ne permirsimin e ciklit te gjumit.