Qysh Me u Kujdes per Lekuren pas Pickimit te Mushkonjave?

Mickonjat jane insekte te merzitshme ne cdo aspekt, e sidomos kur te pickojne edhe lene mbrapa tyre ca helm qe e inicion nje proces luftimi ne mes rruzave te bardha te gjakut tone kunder atij helmi.

mickoja

Kjo rezulton ne kruarjen dhe iritimin e lekures, mirepo ka menyra te ndryshme te evitimit. Perveq produkteve te ndryshme qe mund t’i bleni per parandalim te mushkonjave ka edhe produkte ne shtepine tuaj qe mund t’i perdorni si psh:

1. Limoni- nese e vendosni nje cope limoni ne vendin e infektuar kjo ndihmon qe te qetesohet dhe largohet kruarja.

2. Kripa- hedhni ca uje pjeses se afektuar nga pickimi dhe i hedhni ca krype kuzhine. Kjo largon kruarjen dhe zvogelon irritmin e lekures (sic ndodh pas larjes ne det).

3. Uthulla e molles- perdore ufullen ne pjesen e lekures duke e ferkuar, kjo ndihmon ne qetesimin dhe largimin e kruarjes.

4. Bananja- Perdor levoren e bananes duke e ferkuar pjesen irrituese te lekures.

5. Sode bikarbone- perzijeni me uje te ngrohte dhe aplikojeni ne lekure qe ta largoni kruarjen.

6. Pasta e dhembeve- preferohet me perberes te mentes pasi qe ndihmon ne qetsimin e lekures.

Keto jane disa prej produkteve qe besoj secili nga ne i kemi ne shtepi. Eshte menyre natyrale dhe efikase per menjanimin e kruarjes dhe irritimin e lekures te shkaktuar nga mushkonjat.

//Falenderojme Rina Fetahaj per kontributin ne kete teme.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME