Qysh Me i Tregu nje Shoku qe te Mos i Kerkoj Gjerat Tua?

Nje aspekt i te qenit shoke te mire eshte t’i lejoni te tjeret qe te ju marin gjerat tuaja hua kur i duhen atyre, por eshte e rendesishme te dihet qe cdo gje e ka kufirin e vet. Nese huamarja e gjerave tuaja mendoni se eshte bere shprehi ndiqni keto hapa.

Nese ju jeni i turpshem ose nuk keni guxim qe te ballafaqoheni, provoni ti thuani nje genjeshter atyre.
Huamaresi: ” Hej, mund te ma japesh telefonin tend? Une jam i merzitur dhe dua t’i kontaktoj shoket e mi.”
Ju: ” Me vjen keq nuk eshte duke punuar tani” ose “Bateria eshte harxhuar.”

Nese ju nuk jeni i turpshem atehere mos hezitoni qe te thoni jo. Pas te gjithave jane gjerat tuaja dhe ju keni paguar per to. Tregojini atyre qe te marin gjerat e veta, dhe nese ata nervozohen ose nuk ju flasin, duhet te dini qe ata vetem ju perdornin juve dhe ju nuk ishit kurre shoke te vertete. Nese ata jane shoke te vertete ata do te ju kuptojne.
Huamaresi ” A mund ta mar telefonin tend?”
Ju “Jo me vjen keq por s’mundesh. Une jam duke e perdorur”, ose ” Ti e ke marre timin shume here me pare, nese vertet te duhet bleje nje tendin.”