Qysh Me i Luftu Rrudhat?

  1.  Hidratimi i nevojshem i lekures nepermjet pirjes minimalisht te dy litrave uje ne dite, por edhe perdorimi i vazhdueshem i frutave, sidomos te shtrydhura ne forme sukoje.
  2.  Aplikimi i vazhdueshem i kremrave hidratante, jo vetem per fytyren por edhe per te gjithe trupin.
  3. Shmangni pirjen e duhanit, ose se paku minimizoni pirjen e tij.
  4. Beni qe ne racionet tuaja ushqimore te dominojne frutat dhe perimet.
  5. Perdorni kruesisht vajin e ullirit, i cili eshte shume i pasur me vitaminen E dhe polifenole, substanca keto qe kundershtojne fenomenet e oksidimit.
  6. Praktikoni ushtrime fizike, dhe nese kjo nuk eshte e mundur, atehere beni sepaku 30 min. ecje ne ajer te paster.

Nje tjeter trajtim paksa me i specializuar eshte perdorimi i mikroinjeksioneve me acid hialuronik.Acidi hialuronik eshte nje substance prezente ne organizem, dhe ka funksione te rendesishme ne rivitalizimin e lekures, nepermjet stimulimit te prodhimit te elastines, kolagjenit, riforcimit te aftesive mbrojtese te lekures, sidomos ndaj efekteve te rrezeve te diellit, dhe vecanerisht eshte ne gjendje te kundershtoje efektin e radikaleve te lira, te cilat jane agjentet kryesore qe cojne ne mplakjen e lekures.

Burimi: http://www.ikub.al/FEMRA_CATEGORY/1106270031/Article-Si-te-luftojme-rrudhat.aspx

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME