Qysh me i ditë ushqimet që duhet konsumuar në pranverë?

Sinjali i parë që ju tregon se keni nevojë për detoksifikim është lodhja, tretja e dobët, përqëndrim i zvogëluar, probleme të lëkurës, dhimbje koke.

Koha ideale e vitit për “spastrim të përgjithshëm të organizmit” është periudha pas dimrit.

Rregulli bazë është gjithmonë “të freskëta dhe të shëndetshme” dhe për këtë arsye rekomandohet për të ngrënë fruta dhe perime të papërpunuara, drithëra dhe bishtajore, ushqime të përgatitur me vaj ulliri dhe lëng limoni.

Preferohen:

Erëzat: kopër, rrënjë rrikë, nenexhik, majdanoz

Sallatë me zarzavate: arugula, spinaq, çikorre

Zarzavatet e gatimit:

zarzavate panxhar,

kale, rrepkë,

spinaq,

rrepë

Rrënjë: panxhar, rrepka

Frutat: manaferra, boronica, qershi, nektarina, pjeshkë, kumbulla, luleshtrydhe, dredhëza,

Perimet: shparguj, bizele, patate, qepujka, qepë të njoma pranvere

Shmangni:

Perimet dhe frutat e konservuara

Kungujt

Portokallet.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME