Qysh Me Humbe Peshe?

Disa dieta kryejne pune e ca te tjera nuk jane efektive. Por per te humbur peshe dhe per te mos e shtuar prape ate ketu me poshte keni 8 keshilla qe shperesoj se do te ju ndihmojne qe nese e humbi peshen mos ta shtoni prape.

 1. Kurr Mos Mbaj Diet Te Shpejt – Kur ju humbni peshe shpejte trupi juaj thjeshte eshte ka humbe glycogen (karbohidrate) dhe peshe uji, por jo yndre (dhjame) at qe me se shumti e deshirojme te humbur. Trupi juaj me fjale te tjera mendon se eshte ka vdes urie dhe e zvoglon shpejtesin e metabolizmit, gje qe e ben me te veshtire per trupin tuaj qe te djeg kalorit sepse ato djegen me nje ritem me te ngadalshem se sa do te digjeshin normalisht. Dhe kur filloni prape te hani normalisht si me pare, trupi juaj fillon prape te ruaj sa me shume ushqim qe mundet ne qelizat dhjamore ne raste urgjente urie.
 2. Plani Me I Mire I Humbjes Se Peshes: zevendeso ushqimet ne vend se t’i eliminosh ato
  Edhe pse shume njerez ndjejne se ushqimet me yndyre te reduktuar nuk jane po aq te mira se sa origjinalet (dmth ato qe nuk kane te reduktuar yndyrnat), do te ishte ndihmes e madhe per ju nese zgjedhni te bleni ushqime me me pak yndyre perkunder shijes. Provo edhe emra tjere te ushqimeve me yndyre te reduktuar dhe kush e di, ndoshta do te gjeni dicka qe ju pelqen me shume se sa produkti me te cilin jeni mesuar deri me tash dhe i cili ka shume me shume yndyre. Çelesi ketu eshte te besh ndryshimin ne zevendesim – nese te pelqen nje ushqim perplot me yndyre duke u munduar qe ta eliminosh ate tersisht nuk kishte me kry pune. Por, nese e zevendeson me nje ushqim te ngjajshem por me me pak yndyre kishte me pas ndryshime te dukshme tek ju pershkake te konsumit me te vogel total te kalorive per nje periudh te gjate.
 3. Cfar Te Pini Per Te Humbur Peshe
  Te ndrepresesh krejtesisht pijet soda (si coca cola) nga dieta juaj te ruan nga mesatarisht 360 kalori apo edhe me shume gjate dite. Edhe soda dietale (si coca cola diet), disa lengje frutash, dhe qumshti i plote mund te shtojne kalori te panevojshme ne konsumin ditor te ushqimit. Ne vend te tyre pini shume uje dhe ndrysho nga qumeshti i plote ne qumesht me pak yndyre apo qumesht soja; keto gjera te vogla bejen ndryshim te madhe tek ju.
 4. Humbja Peshes=diet e shendetshme dhe levizje
  Te ngritesh, te levizesh dhe te ushtrosh do te thote te djegesh kalorit e teperta. Sigurisht qe keni shume mundesi te jeni atletik ne nje menyre apo tjeter. T’i bashkangjitesh ndonje ekipi, te shkosh ne ushtrimore (gym), te dalesh per nje ecje apo vraposh, etj. Keto nuk jane te vetmet menyra per te rritur nivelin e aktivitetit tuaj. Ju duhet te beni ndryshime tjera ne jeten tuaj sikur te ecesh apo te shkosh me biciklet deri ne pune apo shkolle ne vend se te vozitesh, te ecesh shkalleve disa her ne dite ne vend se te hipesh ne lift (ma leht por ma keq per ty), te besh edhe nje gjiro me shume deri ne shitore apo edhe ne bllokun ku jeton. Keto jan ato ndryshimet e vogla per te cilat po flasmi.

  Ekspertet rekomandojnen 30-45 minuta ushtrime aerobike per 3-5 here ne jave por nese krejt cka mund te besh eshte te ecesh rreth bllokut ku jeton per nja 30 minuta disa her ne jave ky eshte nje fillim i mire. Me mire pak se sa hiq dhe eshte me e veshtire te hash kur je duke levizur keshtuqe kjo tek ju rezulton me me pak konsumim te ushqimeve dhe me shume djegie te kalorive.
  Gjeja me e mire e ushtrimeve aerobike eshte se te mirat e tyre jane kumilative – me fjale te tjera eshte se nesi ecni 3 here ka 10 minuta gjate dites ju i keni po te njetat te mira shendetsore sikur te ecni per 30 minuta nje here ne dite.

 5. Ndryshimet Graduale Jane Me Te Mirat Per Te Humbur Peshe
  Mos harro se me leht eshte te qendrosh me ndryshime te vogla se sa te mundohesh qe te besh ndryshim te madhe pernjeher. Fillo ngadal duke len gjithmon pak ne pjaten tuaj. Mos i degjo te tjeret qe te shtyejne te fshish pjaten apo si themi tek ne (haje edhe qat kashore, mos e le). Keto ndryshime te vogla kan gjithashtu shancin te mbesin me ty edhe pasi te keni perfunduar me diet. Mundohu te besh ndryshime ne sjelljet e tua dhe cakto qellime per te cilat ua merr mendja qe do te mund ti arrini per vitet ne vijim jo vetem jave.
 6. Mos E Tepro Duke Ngrene
  Nese je i ngopur apo thjeshte ndiheni i knaqur me sasin qe keni ngren deri tash, ndal e mos ha me shume. Nuk eshte e then qe duhet te hash deri sa te ndjesh se stomaku don tju plase. Perveq tjerash mos harro se merr pak kohe deri sa materiet ushqyese ne ushqim te futen ne rrjedhen e gjakut dhe qarkullojne deri tek qendrat nervore qe rregullojne apetitin tuaj. Te hash ngadal te ndihmon qe ju mos ta kenit tepruar duke ngren para se keto qendra nervore te ju japin sinjal se eshte bolle aq sa keni ngren deri tash.
 7. Provo Te Mos I Perjashtosh Disa Ushqime Kur Ben Diet
  Mos i thuaj vetevetes se kurr me nuk do te kesh dicka sepse menjeher do te fillosh te kesh deshire per ta pasur para e per ta ngrene. Njerezit duhet te hane edhe yndyrna per te qen te shendetshem por vetem duhet te siguroheni se po hani me mase. Ne vend se te vazhdosh te hash ushqimin e yndyrshem cdo mengjes si me pare ndoshta eshte mire te beni nje ndryshim dhe te hani selino, mysli te perziera me qumesht me pak yndyre. Provo te besh veten te mendosh dhe te thuash: “E di se MUND ta ha, por a duhet ta ha?”
 8. Humbje E Suksesshme E Peshes: qendro fit pergjithmone
  Dietat e shpejta dhe rutinat e pambajtura te ushtrimeve nuk do te te mbajne ne peshen qe deshironi per nje periudhe te gjate. Ne vend se te mendoni me jave ju duhet te fokusoheni ne qellime reale te arritshme. Me fjale tjera modifikimet e sjelljeve me te cilat do te jetoni dhe te cilat do ju sherbejne per gjith jeten. Ne fund po marmi nje shembull per te ilustruar me mire te mirat e ketyre ndyrshimeve: te themi se nje person ka afer 5kg me shume peshe se sa duhet por eshte ne balanc perfekt te energjise – ai hane po aq kalori sa mund te djeg gjate dites keshtuqe pesha e tij mbetet konstant. Nes ky person kishte me sakrifiku nje copez te vogel nga gjerat qe hane gjate dites, te themi nje chips qe eshte i barabarte me 100 kalori, per nje periudhe te barabarte me nje vite ai person kishte me i humbe permbi 5kg! Gjysme kilogrami dhjame ne trupin tuaj perfaqson rreth 3500 kalori te ruajtura. 100 kalori X (here) 365 dite ne vite eshte e barabarte me 36500 kalori, apo me shume se 5kg dhjame (yndyre).

Ndryshimet e vogla mund te bejne ndryshime te medha ne shendetin tuaj.

Burimi: http://sherohu.com/8-keshilla-si-te-humbni-peshe-dhe-mos-te-shtoni

 

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME