Qysh Me Gjet Passwordin e Wirelessit Ne Me Pak Se 5 Minuta?

Perdorimi i WEP per sigurimin e rrjetit tuaj wireless nuk preferohet pasi qe eshte shume lehte qe te gjindet passwordi juaj. Ne kete artikull do te ju tregojme se sa me te vertete eshte jo e sigurte WEP, dhe si mund te gjindet passwordi juaj nga dikush per me pak se 5 minuta.

Kujdes: Ky artikull ka qellim vetedijesimin tuaj per konfigurimin e routerit tuaj te wirelessit pasi qe me WEP nuk jeni te sigurte. Thyerja dhe perdorimi i rrjetit te huaj cilesohet si akt kriminel dhe denohet me ligj. Ne nuk marrim pergjegjesi nese kete mesim e perdorni per ceshtje ilegale.

Se pari duhet te keni nje bootable DVD te Backtrack5. Nese nuk e keni atehere shkarkoni Backtrack5 nga ketu: http://www.backtrack-linux.org/downloads/ dhe me pas krijoni bootable DVD.

Pasi ta keni krijuar, vendosni DVDn dhe ristartoni kompjuterin tuaj.

qysh-me-gjet-passwordin-e-wirelessit-ne-me-pak-se-5-minuta

Shtypni Enter per te startuar me Backtrack boot meny, dhe zgjedhni opcionin e pare

qysh-me-gjet-passwordin-e-wirelessit-ne-me-pak-se-5-minuta

Ne command line shkruani startx per ta shfaqur interfejsin grafik

qysh-me-gjet-passwordin-e-wirelessit-ne-me-pak-se-5-minuta

Pasi te hapet interfejsi grafik, hapeni nje terminal (ikona >_ ne pjesen e siperme te ekranit)

Filloni duke shkruar

iwconfig

Kjo komand do ti rendit te gjitha interfejset e rrjetit ne kompjuterin tuaj. Neve na duhet te gjejme wlan0, ath0, ose wifi0 – qe paraqesin kartela te wirelessit.

Tani duhet ta vendosim kartelen ne “monitor mode”. Kjo do te thote se ne vend te lidhjes se karteles me ndonje rrjet te caktuar wirelessi, ajo do te regjistroje informata nga te gjitha rrjetet qe jane ne afersi. Shkruani:

airmon-ng start wlan0

Nese gjithqka shkon mire, do te shihni nje mesazh qe thote: monitor mode enabled on mon0. Kjo do te thote se e keni kthyer kartelen ne modin e monitorimit.

wep password crack

Tani do ti skanojme rrjetet per te marre me shume informata rreth tyre. Shkruani:

airodump-ng mon0

Kjo komand do te ju jep te gjitha informatat per secilin rrjet ne afersi.

wep password crack

Gjeni rrjetin tuaj Wifi ne liste, dhe kopjoni numrin e gjate heksadecimal qe eshte ne kolonen BSSID (ky numer paraqet MAC adresen e routerit). Ne rastin tone rrjeti e ka emrin wep-network, dhe ne kolonen security mund te shohim qe eshte i siguruar me WEP. Hapi i radhes eshte qe kartela te fokusohet vetem ne paketat e ketij rrjeti. Kete e bejme me komanden:

airodump-ng -c <kanalil> -w <emri i fajllit dales> - -bssid <bssid including :'s> mon0

psh. per rrjetin me  BSSID 22:22:22:22:22:22 ne kanalin 11, e ruajtur ne fajllin me emrin “crackme”, do te shkruajme keshtu:

airodump-ng -c 11 -w crackme - -bssid 22:22:22:22:22:22 mon0

Pasi ta beni kete, do te shfaqet pamja e njejte por kesaj here do ti percjell data paketat ne nje fajll, dhe do ta analizoj vetem rrjetin qe e kemi caktuar.(pra nuk do te shohim listen e rrjeteve tjera).

Dy gjera te rendesishme per te cilat duhet te keni kujdes jane – se pari, pjesa e poshtme e ekranit tregon klientet e kyqur ne kete rrjet. Duhet te keni se paku nje person te kyqur ne kete rrjet ne menyre qe kjo te funksionoj. Se dyti, kolona me emrin #Data ne pjesen e siperme te ekranit. Kjo tregon se sa paketa te datave jane kapur deri me tani. Nese kemi pak fat, ky numer duhet te shkoj duke u rritur, por shume ngadale. Kur te arrije  5,000 – 25,000 do te mund ta thejme passwordin.

Hapeni nje terminal te ri duke shtypur SHIFT-CTRL-T dhe shkruani komanden ne vijim, ndryshoni pjeset me informatat tuaja perkatese. Adresa e client station shihet ne tabin airodump , ne pjesen e poshtme ku thote STATION. Kopjojeni dhe vendosneni ne vendin e duhur ne komande:

aireplay-ng --arpreplay -b <bssid> -h <client STATION address> mon0

Per shembull

aireplay-ng --arpreplay -b 22:22:22:22:22:22 -h 33:33:33:33:33:33 mon0

Pas nje minuti ose dy, do te mund ti shihni numrin e data paketave duke u rritur ne dritaren airodump, varesisht nga kualiteti i lidhjes suaj te wirelessit.

Pasi qe numri i data paketave e kalon 5,000, jemi gati te fillojme ti krakojme paketat. Hapeni nje terminal te ri dhe shkruani:

aircrack-ng -z -b <bssid> <emrin e fajllit dales nga me pare>*.cap

Emri i fajllit dales eshte ai qe e kemi caktuar me heret ne pjesen airodump. Ne kemi marre fajllin me emrin “crackme”. Mos harroni te vendosni “*.cap” ne fund te emrit te fajllit. Ne rastin tone komanda do te jete keshtu:

aircrack-ng -z -b 22:22:22:22:22:22 crackme*.cap

Nese keni mjaft paketa, passwordi to de ju shfaqet brenda disa sekondave. Nese jo programi do te prej per 5,000 paketa te reja, dhe me pas te fillon perseri. Ne rastin tone passwordi eshte gjetur me te arritur 35,000 paketa –  i tere procesi perfundoi per rreth 3 minuta.

crack wep

Nese ju jep passwordin ne formen heksadecimale 34:f2:a3:d4:e4 , atehere vetem largoni pikat dhe shkruani passwordin me numra dhe shkronja 34f2a3d4e4 .

Shpresojme qe ky artikull ju ka vetedijesuar sado pak qe te mos perdorni sigurimin WEP per rrjetin tuaj. Nese routeri juaj nuk mbeshtet forma tjera te sigurimit perveq WEP, atehere bleni nje router tjeter.

Nese ende nuk jeni bindur se nuk eshte mire te perdorni sigurimin WEP, atehere heren tjeter do te ju tregojme se si hakeret mund te qasen ne rrjetin tuaj dhe te ju marrin te dhenat personale si passwordat, fajllat, si dhe te monitorojne te gjitha veprimet tuaja ne internet.

 

 • Bardha_peja1
 • Bardha_peja1
 • fatbardha pepaj
  • geek

   rip msn

   • ArianitSir

    hahahahah

 • fatbardha pepaj
  • geek

   rip msn

   • ArianitSir

    hahahahah

 • Leandi

  po cilen me downloadu te http://www.backtrack-linux.org/downloads paska shum mundesi edhe si me bo bootable dvd me qfar programi ju lutem me detalisht per downloadin cilin version ne qfar formati edhe si te behet boot dvd

  • wazza

   me ashampo ose me power iso

  • imer

   mundesh me konvertu me vmware workstation ne windows

  • njonii

   le kejt o ti karell, se spaske lidhje me kry.

 • Leandi

  po cilen me downloadu te http://www.backtrack-linux.org/downloads paska shum mundesi edhe si me bo bootable dvd me qfar programi ju lutem me detalisht per downloadin cilin version ne qfar formati edhe si te behet boot dvd

  • wazza

   me ashampo ose me power iso

  • imer

   mundesh me konvertu me vmware workstation ne windows

  • njonii

   le kejt o ti karell, se spaske lidhje me kry.

 • Highseller

  haha o njerz kjo me backtrack moti u dit 😉

  • Lx

   na honksh ti a u dit a jo

 • Highseller

  haha o njerz kjo me backtrack moti u dit 😉

  • Lx

   na honksh ti a u dit a jo

 • avangard

  Per me instalu ket system operativ ( Unix – Back track 5 ) download virtual boxin
  edhe muni plot sisteme operative me instalu pa e prish at kryesorin pra i instaloni sistemet operative ne kuader te virual boxin me prioritet te njejt si te jet i instaluar ne menyr normale qe linkin per download te virtual bixit

  https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

 • mos jau shperndani krejt kosoves se masne i thojn vetit hackera :p

 • Lx

  bravo djem pom pelqen protali juv

 • Lx

  bravo djem pom pelqen protali juv

 • Liberta Germany Beograd

  shum e pshtjellt te koka shum palidhje un e ko programin ne iphon 4s meniher e gjej kur du M AHANKSHI MUTIN 🙂 Bye

  • edos

   e hanksh mutin edhe njo te that e hanksh 🙂

  • DarDol

   hajde gjeje passin e wirelessit tem 🙂 dit e nat me u mundu nuk ta gjen asni prog 😀

   • Kushtrim

    Lexo lidhur me Reaver, se edhe WPA nuk eshte aq i sigurte.

  • berat

   qfar programi ki bre a ban me dit qysh e ka emrin

  • ardit

   mfal amun te me tregosh qysh muj me gjet passin e wifi , se e lexova qe ki program ne 4S

 • Liberta Germany Beograd

  shum e pshtjellt te koka shum palidhje un e ko programin ne iphon 4s meniher e gjej kur du M AHANKSHI MUTIN 🙂 Bye

  • Eedos

   e hanksh mutin edhe njo te that e hanksh 🙂

  • DarDol

   hajde gjeje passin e wirelessit tem 🙂 dit e nat me u mundu nuk ta gjen asni prog 😀

   • Kushtrim

    Lexo lidhur me Reaver, se edhe WPA nuk eshte aq i sigurte.

  • berat

   qfar programi ki bre a ban me dit qysh e ka emrin

 • Edmond

  oj liberta ta qift nanen npidh hem serbia edhe germania

  • yuy

   qa qifsha pidhin n koce

 • Edmond

  oj liberta ta qift nanen npidh hem serbia edhe germania

  • yuy

   qa qifsha pidhin n koce

 • Doni

  O shku po qysh thirr qaje program per iphon4s

 • Doni

  O shku po qysh thirr qaje program per iphon4s

 • POPO !… ne me pak se 5 minuta,a ktu po dashka me lodh kryt njo 2 or t mira -_-

 • GentM

  POPO !… ne me pak se 5 minuta,a ktu po dashka me lodh kryt njo 2 or t mira -_-

 • Cimi A.C Milan

  qe une dij ” shko te start “run” shkruje cmd pastaj e shkrun ipconfig e kopjon ip e 3t edhe pastaj e qet te linku i webav ne chrome ose internet explorer ska gajle krysorja me kan browser masnej jau qet me shkru 1 username edhe pasword ju i shkruni dyjat admin edhe usernamen edhe passin pastaj shkoni security edhe e gjani 🙂

 • Cimi A.C Milan

  qe une dij ” shko te start “run” shkruje cmd pastaj e shkrun ipconfig e kopjon ip e 3t edhe pastaj e qet te linku i webav ne chrome ose internet explorer ska gajle krysorja me kan browser masnej jau qet me shkru 1 username edhe pasword ju i shkruni dyjat admin edhe usernamen edhe passin pastaj shkoni security edhe e gjani 🙂

 • blerimi

  A bon kjo edhe per Android ?

 • blerimi

  A bon kjo edhe per Android ?

 • ti qifsha deknit a spat najsen ma gat a ?

 • ti qifsha deknit a spat najsen ma gat a ?

 • Ma lehte isha msu me qit laknor se me bo qet sen qka keni pshtjell.. :W

  • Valon Haliti

   e ki trunin e vogel qato:D

 • Emrah B-Way

  Ma lehte isha msu me qit laknor se me bo qet sen qka keni pshtjell.. :W

  • Jakov Kop

   e ki trunin e vogel qato:D

 • zhapki

  qysh po thirret m fal qaj programi per 4s qi qan pasat

 • zhapki

  qysh po thirret m fal qaj programi per 4s qi qan pasat

 • kING

  Ma Rrofshit Rakin o Bala O Psikopata Ju jeni Bala Njerz eger

  ***** Veq merre Programin en IPohn edhe ta gjon O balaaaaaaaaa

 • kING

  Ma Rrofshit Rakin o Bala O Psikopata Ju jeni Bala Njerz eger

  ***** Veq merre Programin en IPohn edhe ta gjon O balaaaaaaaaa

 • B4rc4

  U Myten te Shkru program per iPhone e spo kallxoj qysh e ka emrin mosssss rreni o popullll veq me shit mend

 • B4rc4

  U Myten te Shkru program per iPhone e spo kallxoj qysh e ka emrin mosssss rreni o popullll veq me shit mend

 • bujari

  Kjo po mendon per app te cydias nga jailbrek i cili mban ne mend vetem ata passworta te cilat jan shtyp ne at iphone.
  Perndryshe me gjet wifi pass te huajin me iphone nuk ka programe.

 • bujari

  Kjo po mendon per app te cydias nga jailbrek i cili mban ne mend vetem ata passworta te cilat jan shtyp ne at iphone.
  Perndryshe me gjet wifi pass te huajin me iphone nuk ka programe.

  • Shqipron A. Kalanderi

   nuk ke as ne Cydia nje program adekuat i cili te kryen funksionin 🙂
   Ma e udhes osht burr me rreziku edhe me ja lyp veti ti, se sa me u mundu :D.

 • Ardit

  kur pi sho tu komentu ata qe veq facebook edhe youtube dijn me perdor >.<

 • Ardit

  kur pi sho tu komentu ata qe veq facebook edhe youtube dijn me perdor >.<

 • kosova

  doje beogradin doje ta qift nonen serbiaaa kurvvv NDOSHTA JE ENAJ SERBIIIIII OSE UKA SHIT NONA JOT ME 100 ERO SIC NDOD HNE SHQIPRI ROPT TI QIFSHAAAAAAAAAA

 • kosova

  doje beogradin doje ta qift nonen serbiaaa kurvvv NDOSHTA JE ENAJ SERBIIIIII OSE UKA SHIT NONA JOT ME 100 ERO SIC NDOD HNE SHQIPRI ROPT TI QIFSHAAAAAAAAAA

 • IT

  po kush e siguron virelesin me WAP ne dite te sodit o amatera. Kto jane histori te para 1 dekade. Sot veq WPA2 edhe qaq, kerkush s’un e then.

  • Flamuri

   Te lumt se qet koment deshta me lan, kta jun tu na kallxu histori te kohes se gurit

 • IT

  po kush e siguron virelesin me WAP ne dite te sodit o amatera. Kto jane histori te para 1 dekade. Sot veq WPA2 edhe qaq, kerkush s’un e then.

  • Flamuri

   Te lumt se qet koment deshta me lan, kta jun tu na kallxu histori te kohes se gurit

 • wiena

  hej shqipe mos u perlahi kush ka android e lyp qet program ama jo ne play store po ne google se ne play store asht ilegal thirret ,, wifi unlocker 2,0,, e shkarkon si Apk pastaj ja hek security telefonit puna me downloadu jasht play store edhe e downloadon edhe i then pasat ehehe jo krejt veq ata qe jan me siguri me te dobet si wap wep e disa tjere mundsia asht shume e leht,

 • wiena

  hej shqipe mos u perlahi kush ka android e lyp qet program ama jo ne play store po ne google se ne play store asht ilegal thirret ,, wifi unlocker 2,0,, e shkarkon si Apk pastaj ja hek security telefonit puna me downloadu jasht play store edhe e downloadon edhe i then pasat ehehe jo krejt veq ata qe jan me siguri me te dobet si wap wep e disa tjere mundsia asht shume e leht,

 • alabani

  pse po rreni

 • alabani

  pse po rreni

 • Xhedi

  Kete system e perdori qe sa vite, WEP askush nuk e perdor me, Nese deshironi te merreni passing e dikujt qe perdor WEP eshte shume let jo 5 minuta po per 2.

  Prej qe ka ardhe WPA/WPA2 shume pak njerz e perdorin WEP e per te zen passin e WPA/WPA2 ju duhen 10000 PC per te kerkuar per nje Vite.

  Ju Pershendes te gjithve

  • stuqa

   bravo xhedi, pi dishe senet

 • Xhedi

  Kete system e perdori qe sa vite, WEP askush nuk e perdor me, Nese deshironi te merreni passing e dikujt qe perdor WEP eshte shume let jo 5 minuta po per 2.

  Prej qe ka ardhe WPA/WPA2 shume pak njerz e perdorin WEP e per te zen passin e WPA/WPA2 ju duhen 10000 PC per te kerkuar per nje Vite.

  Ju Pershendes te gjithve

  • stuqa

   bravo xhedi, pi dishe senet

 • iShqipe

  A film te bollivudit paskeni gjiru a?
  me 4 klikime e gjen fjalekalimin e wirelesit tend.
  Zmadho foton poshte.

  • Besa Gashi

   flm

   • Fuka Fukella

    ssp

 • Besa Gashi

  flm

  • Fuka Fukella

   ssp

 • shabani

  eeee pasket bo copy past prej googles

 • shabani

  eeee pasket bo copy past prej googles

 • Festina

  Qfar 5 minuta ktu po bojke 2 or veq me lexu kto 😛

  • Deni-Grin

   hgahgahaghagahgahagahagahgahagh

 • Festina

  Qfar 5 minuta ktu po bojke 2 or veq me lexu kto 😛

  • Deni-Grin

   hgahgahaghagahgahagahagahgahagh

 • Kushtrim

  Me ane te Reaver, mund te thehen edhe shumica e WPA

 • Kushtrim

  Me ane te Reaver, mund te thehen edhe shumica e WPA

 • dardan
 • Dren xhemajli

  une jom Dren xhemajli hahahahahhaha

 • david

  Si te shikoj top chanel dhe tv klan

 • bardha

  dua t gjej pasvortin

 • bardha

  deshiroj ta gjej paswortin

 • bardha

  kam harruar pasvortin me ndihmoni

 • bardha

  bardha deshiron ta gjej paswortin

 • dardan

  me gjet pasin

 • MIRLINDA NITA JUSUFI

  kuje

Qysh me shkarku mp3 nga YouTube?

Qysh me i krahasu dokumentet e bashkangjitura në email?