Kek me Bajame

Perberesit:

– Bajame 250 gram
– biskota 150 gr
– Sheqer pluhur 250 gr
– Margarine 120 gr
– Cokollate150gr
– 7 veze
– Krem pana 120 ml
– Nje vanille

Pergatitja:
Biskotat dhe bajamet i grijme imet dhe i leme menjane, ne nje ene te thelle hedhim margarinen dhe sheqerin pluhur dhe te verdhat e vezeve dhe perziejme me mikser derisa te shkrihet sheqeri.

Te bardhat e vezeve qe me pare i kemi hedhur ne nje ene ne vete i rrahim me mikser derisa te krijohet masa e qendrueshme dhe pastaj i shtojme te ena tjeter i perziejme me kujdes dhe shtojme bajamet dhe biskotat e grira dhe perziejme lehte qe te mos ulet masa.

E hedhim ne tave te lyer me pare dhe pjekim ne furre te ngrohur per 15 min ne temp,200 grade. Nderkohe ne nje tenxhere hedhim kremin pana dhe cokollaten per shkrirje vaniljen dhe perziejme qe te shkrihet cokollata te cilen ia hedhim kekut pasi te pritet ne copa .

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME