Qysh Me e Marr Kontrollin e Jetes Suaj si Adoleshent?

Nese ju vertet deshironi qe ta merni kontrollin e jetes suaj vazhdoni duke lexuar me poshte.

Beni plane. Kjo do te ju ndihmoje qe ta keni jeten e organizuar. Shkruani gjithcka cka keni bere gjate javes.

Bejeni nje liste cka te beni. Kjo do te i jep me shume kontroll jetes suaj. Bejeni kete cdo dite dhe ju mund ta dini se cka do te beni cdo dite.

Perdorni kalendar. Shkruani data te rendesishme si testet, takime sportive ditelindje, etj.

Behuni i sigurte se ju keni bere gjithcka qe keni planifikuar.

Pyetni prinderit tuaj qe te ju ndihmojne. Mos i thuani kure atyre se ju ndiheni shqetesuar ose te merzitur provoni ta mbani kontrollin.

Kenaquni dhe relaksohuni ne kohen e jetes suaj.

Ju duhet te zgjedhni shoke te vertete, dhe jo ti genjeni ata. Nese ata jane shoke te vertete ata do ta kuptojne te verteten.