Qysh Me Ditë Nëse Dikush e Përdor Wirelessin Tuaj?

Nese ju eshte ngadalesuar shpejtesia e rrjetit tuaj wireless, atehere eshte e mundur qe dikush tjeter e shfrytezon rrjetin tuaj. Ne nje artikull me pare kemi treguar se sa i pasigurte eshte perdorimi i formes se sigurimit WEP, prandaj ketu do te ju tregojme se si ta gjeni nese dikush perdor wirelessin tuaj.

wireless

Kjo metode garanton 100% qe do ti shihni te gjitha pajisjet e lidhura me rrjetin tuaj, por jo cdo router tregon te dhenat e sakta. Kycuni duke shkruar IP adresen e routerit ne shfletues. Zakonisht eshte http://192.168.0.1 ose http://192.168.1.1 nese jo atehere duhet te jete e shkruar ne router se bashku me username dhe password. Nese nuk mund ta gjeni passwordin te shkruar, shikoni ne databaezen e passwordeve ne kete faqe : http://www.routerpasswords.com/

Pasi te kyceni, shkoni te pjesa me emrin Attached Devices ose Device List. Ne routera DD-WRT shkoni te pjesa Status -> Wireless . Do te gjeni nje liste me IP adresa te cilat momentalisht e perdorin rrjetin tuaj.

 

wireless 2

wireless 3

Tani vetem duhet ti dini IP adresat e kompjutereve tuaj, dhe te gjitha te tjerat ti ndaloni nga perdorimi i rrjetit, ose ta ndryshoni passwordin e wirelessit.

 

 • miko

  Nuk jeni te kjarte aspak.

  • Dili

   ti je budall

   • Guest

    nuk po bojka

    • ti

     bon bon me dit me perdor

 • miko

  Nuk jeni te kjarte aspak.

  • Dili

   ti je budall

   • Guest

    nuk po bojka

    • ti

     bon bon me dit me perdor

 • agon

  ose spo di ose spo ban

 • Guest

  ose spo di ose spo ban

 • kusha

  nuk po bojkaa

 • kusha

  nuk po bojkaa

 • guest01

  per routera t’postes qysh me dit ???

 • somehow

  per routera t’postes qysh me dit ???

 • Alfred Shalaku

  Po po pi sho kush po ma perdor wirelessin po qysh me ndryshu passwordin

 • Alfred S

  Ky shum i kjart ke po o npytje qfar routeri kini veq login ne wirelessin ton edhe shko te system settings edhe ne Information ta qet sa po ta shfrytzojn wirelessin ton

Qysh me shkarku mp3 nga YouTube?

Qysh me i krahasu dokumentet e bashkangjitura në email?