Qofte me Patate dhe Susam

Ja dhe nje lloj qofteje qe hyn tek ushqimet argetuese te pakten per mua.Kete mbase e ben te tille perdorimi i susamit sepse i jep nje shije me egzotike.Po ashtu ka edhe nje kenaqesi ekstra ne kafshim me te qenurit “kerce” per shkak te susamit:)

Pergatitja per 2 persona: (2 them une po varet nga oreksi tashti ate dite qe e beme ishim goxha te uritur dhe kjo mund te jete mire dhe per 4 veta qe jane ne diete:D   )

8 patate mesatare

200 gr djathe kaçkavall

1/2 tufe majdanoz

1/2 tufe koper

1 luge miell galete

nje e verdhe veze

susam i mjaftueshem per ti lyer siper tere qoftet

kripe,piper i zi,

vaj per skuqje

Se pari zijini patatet dhe shtypini si per pure.Nga ana tjeter grini ne rende kaçkavallin dhe prisni holle majdanozin e kopren.Perzijini keto te fundit me patatet e shtypura.Shtojini dhe te verdhen e vezes dhe miellin e galetes si dhe kripen e piperin e zi.Perzijini mire dhe nese brumi i formuar ju duket i holle shtojini dhe ca miell galete.Me pas formoni topa te vegjel nga ky brume dhe hidhini susam siper.

Vijini te skuqen ne nje tave me vaj te bollshem ,pasi vaji te jete nxehur shume.Ne kete menyre do pijne me pak vaj.Skuqini mire nga te tera anet.Pastaj hidhini mbi nje pjate ku te keni shtruar disa peceta perpara per te thithur vajin e tepert.Me tej kalojini ne pjaten qe do beni servirjen.Servirini te nxehta.

Ju befte mire!

Burimi: http://yummania.wordpress.com

 

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME