Cilat jane disa Veprime per nje Martese te Lumtur?

Duke pasur nje martese te lumtur do te thote te kesh nje marredhenie te mire, emocionuese dhe funksionuese. Te mbash nje martese te suksesshme mund te jete e veshtire, por eshte e arritshme me kohe dhe perpjekje. Mbani martesen tuaj te lumtur dhe te shendetshme duke respektuar ndjenjat e partnerit tuaj, komunikoni sa me shpesh te jete e mundur duke bere jeten me te lehte per njeri-tjetrin.

 

Pranoni sakrificat

Duke vene perpara lumturine dhe ndjenjat e partnerit tuaj para deshirave tuaja, çojne ne nje marte qe eshte e lumtur dhe funksionale. Nese jeni egoist dhe nuk jeni ne gjendje te beni sakrifica per çiftin tuaj, ju mund te krijoni jo-lumturi dhe pakenaqesi ne martesen tuaj. Sakrificat nuk jane gjithmone te rendesishme dhe mund te jene te medha apo te vogla. Per shembull, nese planifikoni nje pushim ne vendin e preferuar te partnerit tuaj qe ju nuk e pelqeni dhe aq, eshte nje menyre e mire per t’i treguar se ajo çfare ju intereson, eshte lumturia,

 

Behuni i mire dhe i sjellshem

Duke jetuar me partnerin tuaj dhe duke shpenzuar kohe se bashku do te ve ne qender te vemendjes disa veprime qe ju nervozojne juve. Per shembull, duke i lene pjatat e palara ne lavaman apo ndonje gje tjeter mund te shkaktoje nervoze tek ju. Çelesi tek nje martese e lumtur eshte te shikoni per gjerat e vogla iritues, pasi ata mund te jene çeshtje te medha per t’u brengosur. Nese çifti juaj ka nje veti qe ju nervozon juve, por qe nuk lendon dike – beni me te miren per ta injoruar.

 

Ndani pergjegjesite

Per disa çifte, ndarja e puneve te shtepise eshte sekreti numer nje per nje martese te lumtur. Edhe pse nuk eshte e sigurte se ndarja e pergjegjesive do te jete totalisht e barabarte, sigurohuni qe partneri te mos ndihet se e gjithe barra mbetet mbi te. Duke i ndare pergjegjesite do te ndihmoje ne krijimin e mirekuptimit.

 

Komunikoni me shume

Komunikoni mbi ndonje problem,shqetesim apo ide me partnerin tuaj per te mbajtur linjat e komunikimit te hapura. Nese deshtoni te informoni partnerin tuaj per diçka qe eshte duke ju penguar mund te çoje ne jo-lumturi, qe mund te evitohet duke pasur nje diskutim mbi problemin. Tregoni partnerit tuaj se çfare ju pengon dhe si ndiheni sa me shpesh te jete e mundur. Ju do te jeni ne gjendje te mbani nje martese te lumtur dhe te shendetshme, por nuk duhet harruar se ne çdo lidhje ka ndryshime qe jane te papajtueshme dhe gjeja me e mire qe duhet bere eshte t’i pranoni ato.

 

Balanconi gjerat negative dhe positive

Nje martese e gjate kerkon kuptimin se çfare i nevojitet partnerit tuaj dhe cilat jane deshirat e tij. Nese keni krijuar nje impakt negative ne partnerin tuaj, beni disa gjeste positive per te balancuar dhe per te dale nga ajo situate. Merrni pergjegjesine per te krijuar atmosphere positive qe do te mbaje martesen tuaj gjalle. Per shembull, nese keni harruar te lani enet ne mbremje te Henen, beni disa ekstra pune te perditshme gjate dites se Marte.

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME