Mirëmbajtje shtëpiake

Qysh me pastru ajrin nga kemikalet në shtëpi?

Lulet përveq që janë të mira për përmirësimin e cilësisë së ajrit, por edhe eliminojnë helmet, avujt kimikë, mikrobet nga ajri, sporet e mykut, por krahas kësaj edhe sjellin lagështinë e ajrit në nivel të përshtatshëm. Dihet se bimët përmes fotosintezës janë në gjendje të përthithin dyoksidin e karbonit dhe të lëshojnë oksigjen por kjo …

Qysh me pastru ajrin nga kemikalet në shtëpi? Read More »

Qysh me pastru shtëpinë shpejtë dhe në mënyrë efikase?

Mënyra më e shpejtë për ti kryer të gjitha punët e shtëpisë është duke i bërë disa detyra njëkohësisht. 1.Gjatë kohës që jeni duke gatuar e duke pritur ushqimin të zihet apo pjeket, keni kohë të mjaftueshme për ti larë enët. 2.Për të shmangur hekurosjen e rrobave, sapo ti largoni ato nga lavatriqja vendosini në …

Qysh me pastru shtëpinë shpejtë dhe në mënyrë efikase? Read More »

Qysh me parandalu shfaqjen e pluhurit?

1.Filtrat për koncidicionimin e ajit me fije qelqi, ndikojnë në parandalimit e pluhurit. 2.Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit të marimangave apo zgjoheni me frymëmarrje të vështirë, mbuloni jastekët dhe mbulosat me mbulojë anti alergjen. 3.Vendosni mbështetëse gome në secilën derë. 4.Gjërat metalike, prej druri si dhe plastike janë më të lehta për tu pastruar se …

Qysh me parandalu shfaqjen e pluhurit? Read More »

Qysh me i largu njollat nga materialet?

Njollat më rrezistente mund të zhduken me kombinimin e uthullës dhe deterxhentit të enëve. Për të larguar njollat së pari përzieni 1 gotë caji deterxhent të enëve, me 3 gota caji ujë. Përzieni mirë dhe aplikojeni tretësirën në njollat. Fëkoni derisa të zhduken njollat. Pastaj pjesën e njollosur zhyteni në ujë dhe shpërlani.

Qysh me fresku ajrin brenda shtëpisë?

Freskuesi juaj i  ajrit, i bërë tërësisht në kushte shtëpiake. Thjeshtë, fusni në ujë të gjithë përbërësit me aromë të mirë, bimët, pemët, mëlmesa dhe ato do ta lëshojnë erën e vet përmes avullimit. Përkufizojuni tek përbërësit të cilët mundeni lehtë t’i blini dhe nuk janë shumë të shtrenjta. Të gjitha që ju duhen janë: …

Qysh me fresku ajrin brenda shtëpisë? Read More »

Qysh me kriju deterxhent për pastrimin dhe aromatizimin e banjos?

Përbërësit: 1 hidrogjen peroksid (3%) ½ uthull 60 ml lëng limoni 160 gr. sode bikarbone 15-20 pika nga ndonjë vaj aromatik Udhëzime: Në një enë të vogël përzieni lëngun e limonit dhe sodën bikarbone. Në një enë tjetër përzieni uthullën dhe peroksid hidrogjenin, dhe këtë përzierje shtojeni në përzierjen e parë dhe në fund hidhni …

Qysh me kriju deterxhent për pastrimin dhe aromatizimin e banjos? Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME