shëndet

Qysh me i ditë shenjat paralajmëruese të atakut kardiak?

Simptomat e një infarkti zakonisht shfaqen papritmas. Fillimisht personi mund të ndihet i sëmurë dhe të duket i zbehtë. Më pas mund të ankohet për një dhimbje koke të papritur. Mund të ketë mpirje në fytyrë, apo gjymtyrë, veçanërisht poshtë njërës anë të trupit. Mund të ndihet konfuz dhe të ketë probleme në të folur, …

Qysh me i ditë shenjat paralajmëruese të atakut kardiak? Read More »

Qysh me luftu alergjinë në mënyrë natyrale?

Padyshim që pranvera është stina më e urryer për personat që vuajnë nga alergjitë stinore. Njerëzit alergjikë ndaj polenit mendojnë se zgjidhja e vetme është të marrin ilaçe dhe të qëndrojnë në ambient të mbyllur. Megjithatë, ka mënyra natyrale se si ta ndryshoni sistemin imunitar, që të mos jetë i ndjeshëm ndaj polenit dhe pluhurit. …

Qysh me luftu alergjinë në mënyrë natyrale? Read More »

Qysh me i ditë përfitimet shëndetësore nga uthulla e mollës?

Duke u bazuar në shumë studime, obeziteti është i lidhur ngushtë me gjumin. Sa më shumë peshë të ketë një njeri aq më shumë probleme me gjumi do të ketë. Uthulla e mollës ka aftësinë të luftojë grumbullimin e dhjamit dhe redukton oreksin. Uthulla gjithashtu përmban pektin që relakson trurin. Kështu që kur ndiheni të …

Qysh me i ditë përfitimet shëndetësore nga uthulla e mollës? Read More »

Qysh me i ditë disa mënyra të pazakonshme për humbje peshe?

Problemi krijohet në domenin konkret, ashtu që disa ekspertë sugjerojnë për hedhjen e karbo-hidrateve, disa të tjerë sugjerojnë marrjen e tyre. Ekzistojnë trika të pazakonshëm të cilët do t’iu ndihmojnë, thonë disa ekspertë, në luftën kundër kilogramëve të tepërt. 1.Së pari, “armatosuni” me mollë, pepermint, dhe kur të arrijnë edhe pjeshkat,  pasi disa studimet tregojnë …

Qysh me i ditë disa mënyra të pazakonshme për humbje peshe? Read More »

Qysh me i ditë rregullat e ushqimit për mëngjes?

Mënyra më e mirë për t’u dobësuar është të hani mëngjes të shëndetshëm çdo ditë. Ndiqni këto 3 rregulla çdo mëngjes dhe do të arrini rezultate të kënaqshme brenda pak kohësh. Hani sapo të zgjoheni: Studimet kanë treguar se ngrënia e mëngjesit ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, prandaj sigurohuni që të hani 30-60 minuta pasi …

Qysh me i ditë rregullat e ushqimit për mëngjes? Read More »

Qysh me i ditë pijet që ndihmojnë sportistët?

Lëngu i turshive është i preferuari i sportistëve, ndonëse prej kohësh ekspertët nuk i njihnin mirë vlerat e tij. Deri pak kohë më parë, ekspertët supozonin që lëngu i turshisë ndihmonte me ngërçet dhe dhimbjet e muskujve. Rezultoi që ata kishin të drejtë. Gjeni më poshtë vlerat shëndetësore të lëngut të turshisë. Qetëson muskujt Një …

Qysh me i ditë pijet që ndihmojnë sportistët? Read More »

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil?

Këtë herë, hulumtuesit në Universitetin e Ohios kanë zbuluar se një substancë që përmban kamomili, apigenina, mund të ketë një efekt toksik mbi qelizat e kancerit. Testet e kryera tek minjtë kanë treguar se apigenina ka aftësinë për të shkaktuar vdekjen e qelizave të kancerit dhe i bën ato më të ndjeshme për kimioterapi. Ajo …

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil? Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME