shëndet

Qysh me i ditë bimët më efikase kundër ankthit?

Në ditët e sotme, shumë njerëz vuajnë nga probleme të shëndetit mendor dhe 70 % e tyre marrin qetësues në farmaci me recetë, ndërsa gjysma e tyre përdorin mjekësinë alternative.  Kamomili dhe rozmarina janë zgjidhjet ideale që mund t’ju vijnë në ndihmë dhe të parandalojnë ankthin me të cilin mund të jeni duke u përballur! …

Qysh me i ditë bimët më efikase kundër ankthit? Read More »

Qysh me i ditë përfitimet nga farat e kungullit?

Farat e kungullit janë të pasura me vitamina dhe minerale si magnez, mangan, bakër, zink, fibra dhe proteina.  Studimi i shkencëtarëve spanjollë ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luftojnë kundër qelizave të kancerit. Një studim i shkencëtarëve gjermanë ka arritur në përfundimin se konsumimi për çdo ditë të farave …

Qysh me i ditë përfitimet nga farat e kungullit? Read More »

Qysh me i ditë veprimet që dëmtojnë sytë tuaj?

Sytë janë të rëndësishëm për të gjithë dhe është e nevojshme t’i kushtohet rëndësi. Për disa veprime, të cilat janë bërë të përditshme, ndoshta ende nuk e dimë që ndikojnë keq tek sytë tanë e është mirë t’i shmangni sa më shumë. Ja cilat janë ato: Përqendrimi i tepruar në celularin tuaj Përqendrimi dhe përdorimi …

Qysh me i ditë veprimet që dëmtojnë sytë tuaj? Read More »

Qysh me zvogëlu rrezikun ndaj kancerit me produkte natyrale?

Uashington- Konsumi i shpeshtë i domates dhe frutave dhe perimeve të tjera me një përqindje të lartë të lycopeneve, një studim i ri e ka lidhur me rrezikun më të ulët tëkancerit të veshkave. Përndryshe, lycopenet janë një antioksidant përgjegjës për ngjyrën e domateve, shalqiut, grejpfrutit dhe papajas dhe studimet e mëparshme e kanë lidhur …

Qysh me zvogëlu rrezikun ndaj kancerit me produkte natyrale? Read More »

Qysh me stabilizu presionin e gjakut?

Tre gota çaj në ditë jo vetëm mund të reduktojnë presionin e gjakut, por edhe minimizojnë variacionin gjatë natës, sipas shkencëtarëve. Çaji është i dobishëm kryesisht për shkak të flavonoidit, antioksidantë që pengon sëmundjet kardiovaskulare. Presioni i lartë i gjakut rrit ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës. “Është e provuar tashmë se çaji është i …

Qysh me stabilizu presionin e gjakut? Read More »

Qysh me i ditë problemet që shkaktohen nga takat?

Mjekët thonë se takat e larta lidhen ngushtë me dhimbjet e shpinës dhe ndrydhjet e nyjave. Ja, disa nga problemet shëndetësore që rezultojnë nga përdorimi i takave të larta: Dhimbja e shpinës: Pozita jo e balancuar e trupit shkakton presion dhe ndrydhje të nyjave. Qëndrimi jo-normal në këmbë për një kohë të gjatë shkakton dhimbje …

Qysh me i ditë problemet që shkaktohen nga takat? Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME