Tradicionale

Tranguj Turshi

Perberesit: Uje 5 lt, kripe 2 filxhane caji, selino, koper disa fije, uthull 4 gota uji ose acid acetik 1/2 gote uji. Gatimi: Per turshi perdoren tranguj te vegjel me lekure te holle, mundesisht te nje madhesie dhe te fresket. Me pare pergatitet shellira dhe lihet te ftohet. Ne qyp ose ene qelqi shtrohen gjethe …

Tranguj Turshi Read More »

Lakër Turshi

Perberesit per 10 kg laker: Kripe 2 1/2 filxhane caji , uje 10 litra , selino 4-5 gjethe , koper , uthull 4 gota ose acid acetik 1/2 gote. Gatimi: Me pare pergatitet shellira: Per 10 litra uje 2 1/2 filxhane caji me kripe. Zihet dhe lihet te qendroje 12 ore. Zgjidhen lakra te ngjeshura …

Lakër Turshi Read More »

Flija

Per 4-5 persona nevojiten: Per brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota uje, kripe, Per masen duhet: 200 gr gjalpe, 2 filxhana caji ajke, 3 luge vaj. Gatimi: Ne nje ene hidhet miell, kripe, uje i ftohte dhe perzihen ne nje brume te holle si per petulla. Ne nje ene tjeter shkrihet gjalpe, ajke, vaj dhe …

Flija Read More »

Sheqerpare

Perberesit:  1 kokos  1 pecive  1 filxhan qumesht  1 filxhan sheqer  miell sipas nevojes  2 veze Gatimi: Vezet, kokosin, tamlin, peciven, sheqerin i perzine bashke e pastaj ua qet miellin deri sa te mundesh me i formu topa te vegjel. E lyeni tepsine me vaj dhe i rendit ne tepsi. Sherbetin e vale ja hedh embelsires …

Sheqerpare Read More »

Tavë Tetove

Përbërësit: 400 gr bërxollë viçi 6 speca të gjelbër  2 speca të kuq 200 gr mushkëri qengji 1 domate 1 kokë qepe 4 thelpinj hudhre 200 ml shtalpë 1 vezë 1 kub supë e gatshme pule 1 kub supe e gatshme viçi 1 lugë kafeje erëza të përziera  majdanoz fletë selinoje vaj Kripë dhe piper …

Tavë Tetove Read More »

Bakllave Turke

Perberesit per nje tave me diameter rreth 20cm Perberesit per petet: 1kg miell 00 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat) 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan) 250ml qumesht (ose 1 filxhan) 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale niseshte per sperkatje Perberesit per mbushjen: 1/2kg arra te qeruara dhe te pjekura (sipas deshires edhe …

Bakllave Turke Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME