Supa

Supë Karrote

Perberesit per 4-6 persona:  600 – 800 gr karota  1 qepë  1 spec (120gr)  30 gr butër- vaj  1 litër ujë  një kub i koncentruar perimesh  kripë, pipër i bardhë i bluar  100 ml qumësht ose ajkë e ëmbël. Gatimi: Karotat dhe speci pastrohen, qërohen dhe prehën në rrathë. Qepa qërohet dhe grihët imët. Buteri …

Supë Karrote Read More »

Supe Peshku me Perime

Perberesit per 4 persona: Lëng peshku 1,5 litra, patate 2-3 kokrra, karota 3-4 copë, mashurka 8-10 copë, selino, vaj 3-4 lugë gjelle, domate 2 kokrra, kripë, piper, majdanoz, dafinë. Gatimi: Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten në copa kubike. Në tenxhere me vaj (mundësisht vaj ulliri) kaurdiset qepa e grirë hollë, pastaj shtohen karota, selino, mashurka, pak …

Supe Peshku me Perime Read More »

Supe me Qofte

Përberesit per 4 -5 persona: Qofte te vogla, 1 e verdhe e vezes, 1 luge kos , majdanoz, vaj, 3 lugë gjelle miell, lëng mishi 1.5 litra, gjysmë kokërr limon, kripë dhe piper të zi. Gatimi: Qoftet kaurdisen pak me vaj, shtohet ujë i vluar në masën që nevojitet për supën dhe lihet të ziejë …

Supe me Qofte Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME