Sallata

Tortë shumë e thjeshtë dhe e gatshme për vetëm dhjetë minuta: Më shpejt do ta gatuash, sesa të shkosh në dyqan për ta blerë!

Do t’ju kënaqë kur ta provoni. Është edhe e ëmbël, edhe e shijshme… Këtë recetë po e japim vetëm për ato amvisa të cilat arrijnë t’i bëjnë bash të gjitha në kohë, por që dëshirojnë të gatuajnë tortë në shtëpi, transmeton Qysh Me Përbërësit e nevojshëm: 250 g hallvë 250 g krem të rrahur (“shllag”) …

Tortë shumë e thjeshtë dhe e gatshme për vetëm dhjetë minuta: Më shpejt do ta gatuash, sesa të shkosh në dyqan për ta blerë! Read More »

Recetë origjinale për mbretëreshën e sofrës së festës së Bajramit – bakllavanë

Bajrami është i paimagjinueshëm pa bakllava. Meqenëse është festa e Fitër-Bajramit, po ju sjellin njërin ndër recetat më të mira të cilat ekzistojnë. Përbërësit: petë të gatshme (jufka) për bakllava (1 kg) 900 g arra të bluara 100 g arra të bluara trashë 150 g sheqer 250 g gjalpë 100 ml vaj Sherbeti: 1 kg …

Recetë origjinale për mbretëreshën e sofrës së festës së Bajramit – bakllavanë Read More »

Ëmbëlsirë me lajthi: Recetë e shpejtë në çastin e fundit!

Ëmbëlsira kremoze e cila do t’i kënaqë të gjitha shqisat tuaja Përbërësit: – 5 vezë,– 100 g sheqer,– 40 g kakao pluhur,– 2 lugë miell,– pak kripë,– erëza (kanellë, arra muskati),– gjalpë për lyerje të tepsisë. Për fill: – 250 ml ajkë të ëmbël,– 100 g çokollatë të zezë,– aromë vaniljeje. Për glazurë: – 100 …

Ëmbëlsirë me lajthi: Recetë e shpejtë në çastin e fundit! Read More »

Tortë e shpejtë me banane: Përzien, bën fillin, e ha për 15 minuta!

Torta e shpejtë, nuk kushton shumë dhe është mjaft e bollshme që do ta kënaqë cilitdo që do t’ia servirni Përbërësit: 150 g biskota ½ l qumësht 3 banane të mëdha 2 puding vaniljeje 3 lugë sheqer 100 g gjalpë 200 g krem të rrahur Përgatitja: Në qumësht qitni sheqerin, shtoni pudingun dhe zieni. Hiqeni …

Tortë e shpejtë me banane: Përzien, bën fillin, e ha për 15 minuta! Read More »

Receta për sallatën më të mirë me kastravec

Racion i shëndetshëm dhe i shijshëm për të gjithë ata të cilët dëshirojnë të humbin peshë. Sallata freskuese me kastravec dhe perime e jogurt – recetë e cila premton! Sallata nga kastravecët me rrepëlakër dhe mollë përgatitet shpejt, por është e shkëlqyeshme edhe për fëmijë, transmeton Telegrafi. Me disa copë buke sallata do të jetë …

Receta për sallatën më të mirë me kastravec Read More »

Sallatë nga avokadoja dhe djathi e cila do t’ju mbajë të ngopur gjithë ditën

Ky është ushqimi ideal që ta merrni me vete për kafjall Nëse jeni adhurues i avokados, por nuk keni ide se në çfarë mënyre ta përgatitni, po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për sallatë, transmeton Telegrafi. Kjo sallatë, njëkohësisht është e shëndetshme, e shijshme dhe plot kalori të shëndetshme. Përbërësit: – 150 g krem-djathi për …

Sallatë nga avokadoja dhe djathi e cila do t’ju mbajë të ngopur gjithë ditën Read More »

Speca pikantë në mustardë: Sallata më e mirë dimërore!

Një recetë e thjeshtë, e shijshme dhe mbi të gjitha e shëndetshme. Përbërësit: – 2 kg speca të kuq,– 4 – 6 thelpinj hudhre,– 4 fletë dafine,– 1 litër ujë,– 3 dcl uthull,– 30 g kripë– 20 g sheqer,– 3 dcl vaj,– 400 g mustardë. Përgatitja: Specat pastroni dhe pritni imët si për sallatë. Vloni …

Speca pikantë në mustardë: Sallata më e mirë dimërore! Read More »

Sallatë me brokoli: Nëse një herë e përgatitni këtë sallatë, familjarët gjithmonë do t’jua kërkojnë!

Sallata e pazakonshme e cila thjesht shkrihet në gojë! Përbërësit: – 700 g brokoli,– 1 lugë e vogël kripë,– 200 g majonezë,– 1 qepë e kuqe,– 200 g fara luledielli. Përgatitja: Qiteni brokolin në tenxhere, qitni kripë dhe ujë të ftohtë. Nxeheni deri në pikën e vlimit. Sapo të vlojë hiqeni nga shporeti dhe lëreni …

Sallatë me brokoli: Nëse një herë e përgatitni këtë sallatë, familjarët gjithmonë do t’jua kërkojnë! Read More »

Shtojca më e shijshme në tryezën kreshmore: Sallata e larme me oriz dhe mish toni!

Përgatitet shpejt dhe lehtë, është shumë e shijshme – sallatë me shije të mrekullueshme. Përbërësit: – 900 g oriz të zier, – 400 g mish toni, – 200 g bizele të konservuar apo të zier, – 2 speca të kuq, të prerë në kube, – 3 domate, të prera në copa të vogla, – Një …

Shtojca më e shijshme në tryezën kreshmore: Sallata e larme me oriz dhe mish toni! Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME