Sallata

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra!

Kush nuk ka dëshirë të shijojë një ëmbëlsirë të shijshme në çdo vakt pa frikën e kalorive dhe shtimit të peshës? Përbërësit: – ½ filxhan ujë;– 4 filxhanë mjedra të freskëta;– ¼ ujë të ftohtë;– 2 lugë të vogla nisheste;– ½ filxhan sheqer;– 1 lugë e vogël lëng limoni. Përgatitja: Nxehni, në temperaturë mesatare, një …

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra! Read More »

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta!

Pos që është e shijshme, kjo ëmbëlsira është edhe e shëndetshme dhe as që do t’ju marrë shumë kohë Përbërësit: – 150 – 200 g vishje (të pastruara nga bërthamat),– 200 ml qumësht sipas dëshirës (më mirë është qumësht kokosi),– 2 lugë të vogla kakao të freskët,– 2 lugë të vogla sheqer. Përgatitet shumë thjeshtë: …

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta! Read More »

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën!

Çokollata e shkrirë është shtojcë e përsosur për akullore, tortë dhe ëmbëlsira Nëse nuk dëshironi të blini glazurë të gatshme, kjo është mënyra se si ta bëni vetë pa u lodhur shumë, transmeton Qysh Me Kjo video do t’ju bindë që menjëherë të shkoni te shporeti, ndërsa më vonë edhe gishtat do t’i lëpini! Përbërësit: …

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën! Read More »

Përgatiten për 15 minuta: Biskota të shijshme me çokollatë

Përbërësit: – 240g çokollatë për gatim – 4 lugë gjelle gjalpë – 2/3 gotës miell – ½ lugë çaji pluhur për gatim – ½ lugë çaji kripë – 2 vezë – ¾ gotës sheqer – 1 lugë çaji sheqer vanilje – 150g çokollatë e copëtuar Përgatitje: – Fillimisht lëreni furrën të nxehet në 180 gradë …

Përgatiten për 15 minuta: Biskota të shijshme me çokollatë Read More »

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

Është shumë e lehtë të përgatitet ky desert i vjetër të cilin gjyshet tona e kanë adhuruar Nuk ka asgjë më bukur se rahat-llokumi shtëpiak i cili shkrihet në gojë, transmeton Qysh Me Nevojiten: – 380 ml ujë;– 300 g sheqer;– 250 ml lëng portokalli;– 140 g nisheste;– 3 lugë lëng limoni, për t’i qitur …

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta! Read More »

Bakllava të këtillë akoma nuk keni provuar: Shijen e saj të mrekullueshme një kohë të gjatë do ta mbani në mend!

Po ju prezantojmë recetën fenomenale dhe paksa ndryshe për ëmbëlsirën e pëlqyer turke Përbërësit: – petë për bakllava,– 1,5 kg mollë,– 4 vezë,– 20 dkg sheqer,– 2 dcl jogurt,– 1 dcl vaj,– 1 qese pluhur për ëmbëlsira,– 1 sheqer vaniljeje,– 1 limon. Përgatitja: • Përzieni vezët dhe sheqerin që të përftoni tretje shkumuese. • Shtoni …

Bakllava të këtillë akoma nuk keni provuar: Shijen e saj të mrekullueshme një kohë të gjatë do ta mbani në mend! Read More »

Noiset torta – deserti më i brishtë: Kombinimi më i mirë i lajthive dhe ajkës së ëmbël!

Nëse prisni t’ju vijnë shumë mysafirë, bëni masë të dyfishtë Përbërësit për kore: – 8 të bardhë të vezëve;– 6 lugë sheqer;– 3 lugë kakao;– 200 g lajthi. Për fill: – 1 litër e gjysmë qumësht;– 8 të verdhë të vezëve;– 3 lugë miell;– 8 lugë sheqer;– gjysmë litri ajkë të ëmbël;– 1 qese xhelatinë;– …

Noiset torta – deserti më i brishtë: Kombinimi më i mirë i lajthive dhe ajkës së ëmbël! Read More »

Tortë e shijshme dhe e shpejtë me çokollatë të bardhë dhe dredhëza

Kjo tortë përgatitet shpejt dhe nuk piqet, por është shumë e shijshme Përbërësit: – 6 të verdhë të vezëve,– 250 g sheqer,– 250 g dredhëza,– 750 ml ajkë të ëmbël,– 250 g çokollatë të bardhë. Përgatitja: Tundni të verdhët e vezëve dhe sheqerin dhe kur përbërja të bëhet shkumëzuese, zieni në avull. Përzieni derisa të …

Tortë e shijshme dhe e shpejtë me çokollatë të bardhë dhe dredhëza Read More »

Tortë shumë e thjeshtë dhe e gatshme për vetëm dhjetë minuta: Më shpejt do ta gatuash, sesa të shkosh në dyqan për ta blerë!

Do t’ju kënaqë kur ta provoni. Është edhe e ëmbël, edhe e shijshme… Këtë recetë po e japim vetëm për ato amvisa të cilat arrijnë t’i bëjnë bash të gjitha në kohë, por që dëshirojnë të gatuajnë tortë në shtëpi, transmeton Qysh Me Përbërësit e nevojshëm: 250 g hallvë 250 g krem të rrahur (“shllag”) …

Tortë shumë e thjeshtë dhe e gatshme për vetëm dhjetë minuta: Më shpejt do ta gatuash, sesa të shkosh në dyqan për ta blerë! Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME