Pije

Kafe e ftohtë

Perberesit per 2 persona (2 kafe) 2 filxhan kafe ekspres ose moka ne temperature ambjenti 6 luge te vogla sheqer (sipas preferencave) 6-7 kuba akulli pak kanelle (sipas deshires) pak pana te rrahur per zbukurim (sipas deshires) Gatimi: Pregatitja e kesaj recete eshte teper e thjeshte: vendosim ne mikser te gjithe perberesit e mesiperm dhe …

Kafe e ftohtë Read More »

Qumesht me Dredhez

Perberesit: 200 gr luleshtrydhe (dredheza), 2 gota qumesht shume te ftohte, 2 luge sheqer.   Gatimi: Pasi lajme e kullojme luleshtrydhet, i presim ne 4 pjese e i veme ne mikser me sheqerin. Pasi jane bere pure (dmth pak sekonda), shtojme qumshtin e ftohte dhe vazhdojme ta punojme me mikser te gjithen. E leme per …

Qumesht me Dredhez Read More »

Caj te Ftohte me Leng Limoni

Kur te vini nga nje udhetim i gjate apo te lodhur nga puna, nje pije e fresket eshte e tera qe ju kryen pune. Poashtu, eshte e pershtatshme per mysafire. Me poshte e keni menyren se si te pregadisni caj te ftohte (ice tea) me leng limoni.

Jogurt

Deshironi qe te provoni nje jogurt shume te shijshem? Ateher pergatiteni nje, sipas udhezimeve ne kete artikull.

Limonade Shtepie

                            Perberesit: 2 ¾ -3 filxhanë lëng limonësh të freskët 1 ¼ filxhanë sheqer gjethe mente për garniturë akull

Kafe Franceze Pikante

Përbërësit: 1 lugë çaji lëkurë portokalli të grirë e të freskët, 1/2 lugë çaji kanellë, 1/4 luge çaji arrë hindi, 5 karafilë të plotë (erëz), sasi të njëjtë kafeje që pini përditë. Gatimi: Shtoni përbërësit e mësipërm sëbashku zijini normalisht (përveç portokallit). Vendosni një lëkurë portokalli në fund të gotës tuaj. Shtoni kafenë dhe shtoni …

Kafe Franceze Pikante Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME