receta

Biskota Çaji

Perberesit: 4 gota uji miell; 1 filxhan çaji sheqer; 1 filxhan çaji gjalpë; 2 kokrra vezë; gjysmë lugë kafeje sodë; 1 filxhan kafeje kos ose ujë; 2 lugë gjellë arra të grira.

Kafe Franceze Pikante

Përbërësit: 1 lugë çaji lëkurë portokalli të grirë e të freskët, 1/2 lugë çaji kanellë, 1/4 luge çaji arrë hindi, 5 karafilë të plotë (erëz), sasi të njëjtë kafeje që pini përditë. Gatimi: Shtoni përbërësit e mësipërm sëbashku zijini normalisht (përveç portokallit). Vendosni një lëkurë portokalli në fund të gotës tuaj. Shtoni kafenë dhe shtoni …

Kafe Franceze Pikante Read More »

Pica Margarita

Përmbajtja kryesore e Pica Margaritës tradicionale në këtë recetë është zgjedhur që të jetë dublikate dhe mbi të është dizajnuar flamuri kombëtar italian. Ngjyrat (të marra nga përmbajtja e saj) janë; e gjelbra (borzilok), e bardha (djathë mozarela) dhe e kuqe (domate). Të njëjtat përmbajtje përdoren sot për këtë picë italiane. Bëhet me një sipërfaqe …

Pica Margarita Read More »

Rollade

Për të ngrënë një ëmbëlsirë të mirë si për shije ashtu edhe për bukuri duhet që të merrni këta perberes: 5 vezë, 15 lugë sheqer, 5 lugë vaj, 5 lugë kakao, 1 puding çokollate, 15 lugë miell, 1 ‘detektiv’ për brumë dhe 1 sheqer vanilje. (Te këta artikuj përdoret sasia e lugës që hamë) Të …

Rollade Read More »

Gurabija me Cokollate

Përbërësit: – 2 vezë, – 2 filxhanë sheqer, – 2 filxhanë vaj, – 1 gotë kos, – 1 pluhur paste (pecivë), – 1 sheqer vanilje, – 1 çokollatë kuzhine, – 1 banane, – 100 gramë kokos, – miell sipas nevojës. Gatimi: Marrim një enë dhe i vendosim vezët dhe sheqerin dhe i tundim mirë. Më …

Gurabija me Cokollate Read More »

Rafaello

Përbërësit: -1 margarine, -2 pako kokos, -300 gr. sheqer, -250 gr. qumësht pluhur, -1 sheqer vanileje dhe -1 filxhan ujë. Gatimi: Së pari e lëmë të shkrihet margarinën, pastaj ja shtojmë ujin dhe sheqerin (nuk ben me lene shume gjate se behen te forta), e përziejme dhe ne fund ja qesim qumështin pluhur, sheqer vanilejen …

Rafaello Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME