receta

Tullumba

          Perberesit per 25 copë: Për brumin: Miell 1 gotë, vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle, vezë 3-4 kokrra, pak krypë e sheqer, ujë treçerek gote. Për shurupin: Sheqer 2 gota, ujë 2 gota, vaj për skuqje. Brumi për tullumba përgatitet duke zier në ujë miell së bashku me gjalpë ose …

Tullumba Read More »

Gjuveq

Nese ju hahen perimet shume, apo deshironi te keni dicka te shpejte dhe te lire per te ngrene, e te lehte per te u pregaditur, ju preferojme Gjuveqin. Se pari e bleni gjuveqin ne dyqan, dmth eshte lloj i ushqimit te gatshem. Pastaj, ne nje fortere vendosni vaj, dhe kur te nxehet vaji e shtoni …

Gjuveq Read More »

Torte me Lajthi

            Punojeni gjalpin me sheqer, derisa të behet shkumë (përdorni më mirë mikserin). Futini të verdhat e vezëve, një e nga një, miellin (duke e hedhur ne forme shiu) dhe në fund majanë. Hidhni lajthitë dhe çokollatën të grira bashke; rrihini në shkume të bardhat me pak kripe dhe ia …

Torte me Lajthi Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME