receta

Lulelakër, brokoli dhe karota – recetë e përsosur për perime

Drekë shumë e shijshme dhe e shëndetshme – përgatitet shumë shpejt! Madje edhe nëse nuk jeni ndonjë adhurues i këtyre perimeve, lulelakra, brokoli dhe karotat që tani do të jenë ushqim i dashur juaji! – transmeton Qysh Me. Nevojiten: – 1 lulelakër e vogël;– 1 brokoli i vogël;– 2 karota;– 1-2 vezë;– 200 ml ajkë …

Lulelakër, brokoli dhe karota – recetë e përsosur për perime Read More »

Banane të fërguara me çokollatë

Desert i shijshëm, i gatshëm në më pak se 7 minuta! Shpejtë, shijshëm dhe shëndetshëm. Familja juaj do t’a adhuroj. Përbërësit: 1. Çokollatë e zezë, të paktën 70% ( 70gr çokollatë, është mjaftueshëm për 2-3 banane) 2. Banane, me madhësi mesatare, të pjekura 3. Opsionale: çokollatë e bardhë 4. Nutella, për dekorim shtesë BONUS! Këshilla …

Banane të fërguara me çokollatë Read More »

Receta për picën më të shijshme të cilën do ta provoni ndonjëherë e tregon kuzhinieri më i famshëm në botë, Jamie Oliver

Kujt nuk i pëlqen pica? Jeni adhurues të picës dhe i doni shkathtësitë kulinare të Jamie Oliverit të famshëm? Atëherë këtë recetë do ta adhuroni, transmeton Qysh Me. Shumica thonë që kur njëherë ta gatuani picën në këtë mënyrë kurrë më nuk do ta përgatitni e brumit në mënyrën e vjetër. Përbërësit: – 1 kg …

Receta për picën më të shijshme të cilën do ta provoni ndonjëherë e tregon kuzhinieri më i famshëm në botë, Jamie Oliver Read More »

Omëletë tajlandeze e gatshme për 90 sekonda: E butë nga brenda, kërcëlluese nga jashtë, ju pushton përnjëherë!

Një omëletë e shijshme, e shëndetshme, ndryshe nga të tjerat Përbërësit: – 2 vezë;– ½ lugë të vogël lëng limete apo uthull të zakonshme;– 1 lugë e vogël salcë nga peshku;– 1 lugë ujë;– 1 lugë miell orizi apo qull misri;– 1 filxhan i vogël vaj i zakonshëm bimor. Përgatitja: Në një enë tundni vezët, …

Omëletë tajlandeze e gatshme për 90 sekonda: E butë nga brenda, kërcëlluese nga jashtë, ju pushton përnjëherë! Read More »

Perfekt kërcëllues: Shkoptha shtëpiakë me ajvar dhe salsiçe pikante!

Ajvari dhe brumi gjithmonë janë kombinim i dobishëm Kjo recetë nga kuzhina e gjyshes është mesracion ideal për ditët vjeshtore, transmeton Qysh Me. Përbërësit: – 10 gramë tharmë;– 200 mililitra qumësht;– 1 lugë e vogël sheqer;– 100 gramë gjalpë;– 350-400 gramë miell;– 2 lugë ajkë;– 100 gramë salsiçe pikante të tymosura;– 1 të verdhë të …

Perfekt kërcëllues: Shkoptha shtëpiakë me ajvar dhe salsiçe pikante! Read More »

Pure me karota të pjekura: Racion i shëndetshëm me shije të mrekullueshme!

Po ju sjellim recetën e thjeshtë për pure me karota të pjekura të cilën do ta adhuroni Përbërësit: – 700 g karota;– ½ filxhani qumësht të ngrohtë;– 3 thelpinj hudhre;– 2 lugë vaj ulliri;– 1 lug gjalpë;– 1 lugë e vogël lëng limoni;– ¼ e lugës qimjon të bluar;– ¼ e lugës arra muskati;– kripë;– …

Pure me karota të pjekura: Racion i shëndetshëm me shije të mrekullueshme! Read More »

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Nëse dëshironi t’i fërgoni mund t’i qitni më pak vaj dhe t’i fusni në furrë Përbërësit: – 3 speca;– 3 feta djathë;– 2 thelpinj hudhre;– 1 vezë,– rigon;– domate qershi. Përgatitja: Djathin thërrmojeni, shtoni hudhrën e grirë imët, vezët dhe rigonin dhe të gjitha bashkoni mirë. Specave pritjani bishtat dhe pastroni nga farat. Mbushni me …

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë Read More »

Recetë për puding të shëndetshëm nga farat chia dhe manaferrat

Ëmbëlsirë e cila përgatitet për vetëm dhjetë minuta Ky puding bëhet “vetë” në çast, por është i shkëlqyeshëm për kafjall apo si mesracion i ëmbël, transmeton Qysh Me Përbërësit: Për puding nga farat chia: – 1 filxhan qumësht kokosi;– 1 filxhan qumësht orizi;– 6 lugë fara chia;– 2 lugë shurup panje apo mjaltë. Për xhem …

Recetë për puding të shëndetshëm nga farat chia dhe manaferrat Read More »

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

Një recetë që do t’ju bëjë të hidheni përpjetë nga gëzimi! Përbërësit: – 130 g lajthi;– 100 g arra indiane;– 60 g çokollatë të grirë;– 30 g lulëkuqe të bluara, të përziera me pak ujë të vakët;– 2 ½ lugë pluhur kakaoje të freskët;– 4 ½ lugë mjaltë apo shurup panje. Për shtojcë: – çokollatë …

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME