Viçi

Imam Bajalldi

Vera mesdhetare nuk shfaqet tek asnjë gatim tjetër kaq mbretërore sa tek imam bajalldi. Është mbi të gjitha në shijen e domateve, ku vera mesdhetare shfaqet e padiskutueshme. Një domate e pjekur në Zvicër, edhe pse njëlloj e kuqe, nuk arrin kurrë të fiksojë të njëjtën sasi dielli në shijen e saj, nuk arrin kurrë …

Imam Bajalldi Read More »

Tavë Tetove

Përbërësit: 400 gr bërxollë viçi 6 speca të gjelbër  2 speca të kuq 200 gr mushkëri qengji 1 domate 1 kokë qepe 4 thelpinj hudhre 200 ml shtalpë 1 vezë 1 kub supë e gatshme pule 1 kub supe e gatshme viçi 1 lugë kafeje erëza të përziera  majdanoz fletë selinoje vaj Kripë dhe piper …

Tavë Tetove Read More »

Çomelek me Qepë

Përbërësit 4-5 persona:  • mish vici 500 gr • qepë l kg • hudhra 1 kokërr • vaj 4-5 lugë gjelle • salcë 1 lugë kafeje • pak piper i kuq • uthull 3-4 lugë gjelle • kanellë, kripë, piper i zi, 2 fletë dafine Gatimi: Çomleku zakonisht përgatitet me mish viçi dhe me qepë …

Çomelek me Qepë Read More »

Speca te Mbushur

Perberesit per 3-4 persona: 6 speca te madhesise mesatare 2 qepe mesatare nje thelb hudhre nje doze 250g salce domateje 250-300gr oriz/risotto rigon piper i zi kripe Gatimi: Specave, pasi te jene lare e thare, ju hiqet bishti dhe pastrohen nga farat.   Renditini ne taven ku do i piqni, dhe filloni te pergatitni mbushjen. …

Speca te Mbushur Read More »

Spinaq me Veze

Përbërsit: 1 kg spinaq i fresket, 1 qepe, 5 veze, yndyre (per fergim), kripe, melmese (kripe e shtojce perimesh). Gatimi: Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet …

Spinaq me Veze Read More »

Melci ne Furre

Përbersit: mëlçi 750 g mish i tymosur 100 g kripë, piper lugë kafeje miell yndyrë   Gatimi: Mëlçia e zezë pasi lahet dhe fshihet mirë, vendoset në një tavë të vogël e të thellë. I hidhet ujë i nxehtë sa të mbulohet gjysma e mëlçisë, ndërsa pjesa tjetër mbulohet me mishin e tymosur dhe me …

Melci ne Furre Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME