Vegjetariane

Tavë me Domate

Perberesit:  1/4 filxhani bukë e thekur në kube  1/4 filxhani djathë i fortë, i thërrmuar  l thelb hudhër, shtypur me shtypësen e hudhrave  1/4 lugë çaji piper i zi i thërrmuar jo imët  l lugë gjelle vaj ulliri  2 domate të prera  2 lugë gjelle majdanoz i freskët (i copëtuar). Gatimi: Ngrohni furrën në 250 …

Tavë me Domate Read More »

Gjellë me Domate

Perberesit per 8 persona: 1 spec i verdhë, i pjekur 8 domate 2 kungulleshka fëstëkë dy thelpinj hudhër djathë parmëzën i renduar 3 feta bukë të thekur, të thërrmuar borzilok, vaj, kripë, piper, brumë shtresor (i gatshëm). Gatimi: Domatet përvëlohen me ujë të valë dhe qërohen, priten përgjysmë, u hiqen farat dhe kripen. Pastrohet speci …

Gjellë me Domate Read More »

Sarma pa Mish

Perberesit: 50-60 gjethe hardhie  1 gotë vaj  1 gotë qepë të grira imët  1 qepë e prerë imët  gjysmë gote oriz 1 ose 2 limona  kripë, piper Gatimi: Gjethet e hardhisë vlojnë në ujë të valë, pastaj kullohen dhe lihen të ftohen. Përzihet i gjithë materiali (përveç lëngut të limonit), dhe me të mbështillen sarmatë …

Sarma pa Mish Read More »

Oriz me Perime

Përbërësit për 4 persona:  1 qepë mesatare,  1 karotë mesatare,  bizele të ziera,  1 domate mesatare (ose pakë salce),  3 filxhanë çaji (mesatarë) oriz,  1 lugë supe gjalpë i freskët,  3-4 lugë supe vaj çfarëdo,  6 filxhanë çaji (mesatarë) me ujë të nxehtë. Përpara se të fillojë përgatitja e gjellës përfundimtare, karotat dhe bizelet duhet …

Oriz me Perime Read More »

Pilaf me Gjalpë

Perberesit per 4-5 persona:   2 filxhanë çaji oriz  4 filxhanë lëng mishi ose ujë  2 lugë gjelle gjalpë  kripë, piper i zi. Gatimi: Orizi qërohet, lahet, kullohet dhe skuqet në yndyrë të nxehtë, pastaj hidhet lëng mishi ose ujë i vluar, kripë, mbulohet dhe lihet në zjarr të ngadaltë 15-20 minuta. Pasi të ketë pirë …

Pilaf me Gjalpë Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME