Vegjetariane

Rizoto me presh

Përbërsit per 4 përsona: 4-5 gota lëng supe perimesh Vaj ulliri 3 preshë (të pastruara mirë dhe grirë imët) 1 qepë e vogël e grirë imët 1 gotë oriz Carnaroli ose Arborio (oriz per rizoto) 1 gotë verë e bardhë 2 lugë gjelle gjalpë ¼ gotë djath Parmezan i grirë 1/3 gotë pana/hopla Kripë Gatimi: …

Rizoto me presh Read More »

Gjellë me domate

Perberesit për 8 persona: 1 spec i verdhë, i pjekur 8 domate 2 kungulleshka fëstëkë dy thelpinj hudhër djathë parmëzën i renduar 3 feta bukë të thekur, të thërrmuar borzilok, vaj, kripë, piper, brumë shtresor (i gatshëm). Gatimi:  Domatet përvëlohen me ujë të valë dhe qërohen, priten përgjysmë, u hiqen farat dhe kripen. Pastrohet speci …

Gjellë me domate Read More »

Petulla nga Patatet

Perberesit per 13-14 petulla:  1kg patate  1 lugë gjelle majdanoz i grirë  2 ve  30 gr miell peksimeti  yndyrë për fërgim  kripë, pipër i zi. Gatime: Patatet qërohen dhe lahen. Majdanozi lahet, kullohet dhe imtësohet. Patatet grihen në rende. I shtohen vetë, majdanozi, mielli peksimet dhe mëlmesa sipas dëshirës, përzihen mirë. Në një tigan me …

Petulla nga Patatet Read More »

Imam Bajalldi

Vera mesdhetare nuk shfaqet tek asnjë gatim tjetër kaq mbretërore sa tek imam bajalldi. Është mbi të gjitha në shijen e domateve, ku vera mesdhetare shfaqet e padiskutueshme. Një domate e pjekur në Zvicër, edhe pse njëlloj e kuqe, nuk arrin kurrë të fiksojë të njëjtën sasi dielli në shijen e saj, nuk arrin kurrë …

Imam Bajalldi Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME